lupa x
user

Stále více cestujících brněnskou MHD využívá elektronické jednorázové jízdenky

Stále více cestujících brněnskou MHD využívá elektronické jednorázové jízdenky

12.01.2022

Redakce

Stále více cestujících brněnskou MHD využívá elektronické jednorázové jízdenky

Stále více cestujících brněnskou MHD využívá elektronické jednorázové jízdenky. Nákup kartou ve vozidle (jízdenka se netiskne) už loni překonal zájem o sms jízdenky. Zatím nejvíce si jich lidé koupili loni v září, dohromady zhruba 1,27 milionu, z toho 953.000 kartou, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Paradoxní však je, že papírových jízdenek se zatím prodává stále více, průměrně jde o 1,6 milionu měsíčně. I proto zatím podnik neplánuje, že by skončil s papírovými jízdenkami, jako to už dříve udělali v Ostravě.

Možností, jak si elektronicky koupit jízdenku, je v Brně více. Sms jízdenky fungují několik let, nákup kartou ve vozidle je možný od července 2020. Růst zájmu o nákup kartou zkresluje v některých měsících pandemie covidu a snížený pohyb lidí, trend je však zřejmý a v posledních třech měsících loňského roku nebyl pokles proti rekordnímu září nijak zásadní. Zatímco v roce 2020 bylo maximem 433.000 jízdenek placených kartou v prosinci, loni už to bylo po skončení tvrdého lockdownu v dubnu 466.000 a zájem dále rostl. Loni už neklesal ani nákup sms jízdenek. Ještě v lednu 2020, před začátkem pandemie, využilo sms jízdenku či další možnost, aplikaci Sejf, 462.000 lidí, v červnu 2020 před nástupem nákupu kartou 433.000 lidí. Poté zájem kolísal a loni v posledních čtyřech měsících se usadil na hodnotách okolo 300.000 jízdenek měsíčně.

Kdy skončí prodej papírových jízdenek, zatím není jasné. „Ale už nerozšiřujeme počty jízdenkových automatů, zachováváme jen ty stávající,“ řekla Tomaštíková. Přesto však dopravní podnik letos s jednou papírovou érou skončil. Od 1. ledna už si lidé na pobočkách dopravního podniku nekoupí papírovou předplatní jízdenku a mohou si ji nahrát pouze na platební kartu, případně na kartu bez vazby k bankovnímu účtu. Zatím je ale možné si papírovou jízdenku pro brněnské zóny koupit například na pokladnách Českých drah a na dalších prodejních místech, kde si lze koupit jízdenky pro cestování v integrovaném krajském dopravním systému. I ten však postupně spěje ke konci papírové éry, termín ale zatím není stanovený.

 

Brno 11. ledna (ČTK)

Hlavní stránka