lupa x
user

Seznam.cz: Skokany ve vyhledávání na internetu byly loni zavřené obchody a volby

Seznam.cz: Skokany ve vyhledávání na internetu byly loni zavřené obchody a volby

18.01.2022

Redakce

Seznam.cz: Skokany ve vyhledávání na internetu byly loni zavřené obchody a volby

Češi loni nejvíc na internetu hledali informace k zavřeným obchodům, parlamentním volbám nebo zprávy o výbuchu sopky na Kanárských ostrovech. Mezi skokany roku se dostala i loď blokující průjezd Suezským průplavem nebo příčiny zbarvení sněhu, který napadl loňskou zimu. Vyplývá to ze statistik vyhledávání webu Seznam.cz.

„Do žebříčku skokanů se vyhoupla i téměř neznámá rostlina kokotice žlutavá, kterou si lidé prohlíželi po veřejném prohlášení, že tato vzácná bylina, pokládaná za vyhynulou, byla znovu objevena v České republice,“ uvedla administrátorka služby Seznam.cz Vyhledávání Jana Křivohlavá.

Velkou pozornost přitáhly světové sportovní události, jako jsou olympijské hry, mistrovství světa v hokeji, ale i tenisová a cyklistická klání. „V kategorii volnočasových aktivit jsou velké sportovní akce atraktivním tématem každoročně. V roce 2021 jednoznačně vévodila olympiáda v Japonsku, mezi hojně hledané události se zařadily i hokejové mistrovství světa a mezinárodní tenisové turnaje Australian Open či US Open. Kulturní akce Zlatý slavík a Miss ČR obsadily naproti tomu až závěr desetimístného žebříčku,“ dodala Křivohlavá.

Mezi celebritami vzrostl zájem o Moniku Marešovou v souvislosti s jejím těhotenstvím, tenistku a účastnici taneční soutěže StarDance Andreu Sestini Hlaváčkovou nebo o svatbu hokejisty Tomáše Plekance. Z politiků vzbudil pozornost svým incidentem v Poslanecké sněmovně poslanec Lubomír Volný. Do vyhledávače Češi častěji než dříve zadávali ještě jméno mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Ze zahraničních celebrit se mezi ty výrazně více hledané v loňském roce dostala pouze dcera zesnulého francouzského herce Stella Belmondová.

Zábavu opanovaly filmy a seriály české produkce. Na prvním místě vyhledávaných výrazů z oblasti filmové a televizní tvorby se umístil český film Matky, druhé místo obsadil seriál Božena. Mezi skokany již tradičně figurují i aktuálně vysílané reality show, konkrétně Výměna manželek a Svatba na první pohled.

Z klíčových slov, která uživatelé v loňském roce vyhledávali, je patrné, že pandemie se stala nedílnou součástí života Čechů. V žebříčcích se tak zabydlely výrazy jako testování ve školách, testování zaměstnanců, očkování chronicky nemocných, Tečka.cz, samotest na covid, stejně tak zdánlivě nesouvisející sousloví úřední maturita, otevření školek, zavření obchodů či zahrádkářský zákon.

 

Praha 18. ledna (ČTK)

Hlavní stránka