lupa x
user

Kybernetičtí zločinci loni vyprali prostřednictvím kryptoměn 8,6 mld. USD

Kybernetičtí zločinci loni vyprali prostřednictvím kryptoměn 8,6 mld. USD

27.01.2022

Redakce

Kybernetičtí zločinci loni vyprali prostřednictvím kryptoměn 8,6 mld. USD

Kybernetičtí zločinci loni vyprali prostřednictvím kryptoměn 8,6 miliardy dolarů (186,7 miliardy Kč). V porovnání s rokem 2020 to představuje třicetiprocentní nárůst, informovala dnes společnost Chainalysis, která se zabývá forenzní analýzou databází obsahujících informace o pohybech kryptoměn. Celkově kyberzločinci od roku 2017 vyprali v kryptoměnách více než 33 miliard dolarů, odhaduje analytická společnost, podle níž se většina z celkové částky postupem času přesunula na centralizované burzy.

Vzhledem k výraznému zvýšení legální i nelegální aktivity v oblasti kryptoaktiv, nepovažuje Chainalysis prudký nárůst v loňském roce za překvapivý. Praním špinavých peněz se rozumí proces, během nějž se zastře původ nelegálně získaných peněz jejich převodem na legální podniky.

Přibližně 17 procent z 8,6 miliardy vypraných dolarů šlo do decentralizovaných finančních aplikací, uvedla Chainalysis. Mínila tím sektor, který usnadňuje finanční transakce v kryptoměnách mimo tradiční banky. Ve srovnání s rokem 2020 je to nárůst o dvě procenta.

Společnost Chainalysis upřesnila, že dotyčných 8,6 miliardy dolarů představuje prostředky pocházející z kryptografické trestné činnosti, jako je prodej ve skryté části internetu, na takzvaném darknetu, nebo z útoků ransomwarem, tedy vyděračským programem, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Podle analytické společnosti je obtížné změřit kolik peněz pocházejících ze zločinů v reálnem světě, například z pašování drog, je směněno na kryptoměny, aby se tak vypraly.

 

New York 26. ledna (ČTK)

Hlavní stránka