lupa x
user

První EBUS vyšetření v Nemocnici ve Frýdku-Místku

První EBUS vyšetření v Nemocnici ve Frýdku-Místku

28.01.2022

Redakce

Diagnostika a terapie rakoviny plic jde rychle dopředu. Nyní jsou k dispozici nové metody, jako, je například endobronchiální ultrasonografie (EBUS), které zrychlují a zpřesňují diagnostiku. Právě toto vyšetření bude v brzké době k dispozici v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p.o.

První EBUS vyšetření v Nemocnici ve Frýdku-Místku

„První bronchoskopii s EBUS vyšetřením a odběrem vzorku tkáně jsme provedli 12.1.2022. Na celou akci jsme se dlouho připravovali,“ uvádí MUDr. Ondřej Zela, MBA z Plicního oddělení. „V rámci předávání zkušeností přijal naše pozvání k zavedení metody přednosta brněnské plicní kliniky doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D.“ pokračuje dr. Zela.

„Bylo mi ctí provést vyšetření u pacientky s mediastinální lymfadenopatií (zvětšení mízních uzlin v mezihrudí) a předat naše zkušenosti frýdecko-místeckým kolegům. Tato diagnostická metoda výrazně posunuje možnosti diagnostiky karcinomu plic a onemocnění mediastinálních uzlin. V současné době se stává standardem kvalitního bronchologického pracoviště a jsem rád, že bude nově dostupná i pro pacienty z oblasti Frýdku-Místku a východní části Moravskoslezského kraje,“ říká doc. Sova.

„Zavedení lineárního EBUS do rutinní klinické praxe na pracovišti je plánováno na konec roku 2022,“ dodává nakonec MUDr. Ondřej Zela.

Endobronchiální ultrasonografii je možné provádět díky novému přístroji – speciálnímu bronchoskopu s ultrazvukovou sondou. Úroveň bronchologie plicního oddělení nemocnice se tak vyrovnává velkým fakultním a krajským nemocnicím.

V současné době je možné se objednat pouze ke klasické flexibilní bronchoskopii, a to
na tel. č. 558 415 501, nezávisle na místě bydliště pacienta. Vyšetření je provedeno obvykle do 1-2 týdnů.

Hlavní stránka