lupa x
user

Digitalizaci zavedlo 15 procent českých firem, třetina ji zavádí

Digitalizaci zavedlo 15 procent českých firem, třetina ji zavádí

30.01.2022

Redakce

Digitalizaci zavedlo 15 procent českých firem, třetina ji zavádí

Digitalizaci a prvky tzv. Průmyslu 4.0 zavedlo dosud 15 procent českých firem a zhruba třetina ji postupně zavádí. Přibližně 20 procent podniků se těmito tématy nezabývalo a pět procent tyto možnosti zvažovalo, ale rozhodlo se nic neměnit. Vyplývá to z průzkumu IT společnosti Soitron.

Základní vize tzv. čtvrté průmyslové revoluce, která zahrnuje mimo jiné digitalizaci a internet věcí (IoT) v podnicích, se objevily v roce 2011. Podle této myšlenky mají vzniknout chytré továrny, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy.

Prvky digitalizace, technologie IoT a principy Průmyslu 4.0 buď již má zavedeno nebo je aktuálně implementuje 58 procent českých podniků. Data z továren jsou nejčastěji sbírána automaticky do centralizovaného systému. Činí tak dvě třetiny dotázaných firem. Druhým nejčastějším způsobem je ruční sběr dat. Pro více než tři čtvrtiny společností jde hlavně o kvantitativní data využitá pro řízení produktivity a efektivity výroby. Zhruba třetina firem využívá data zároveň pro řízení kvality a zmetkovitosti.

Podle Asociace aplikovaného výzkumu v IT by Česko mělo získat z unijních peněz zhruba 28 miliard korun na digitalizaci. Prostředky tvoří 15 procent ze 180 miliard Kč vyčleněných pro ČR z evropského Nástroje pro oživení a odolnost po pandemii koronaviru. O dotace na digitalizační procesy se mohou podělit soukromé firmy, státní podniky, orgány státní a veřejné správy i start-upy.

Digitalizace je vedle fyzické infrastruktury jedním ze dvou hlavních pilířů Národního plánu obnovy. Jednotlivé pilíře Národního plánu obnovy mají vlastního gestora, tedy orgán státní správy, který je odpovědný za distribuci peněz koncovým příjemcům. V případě digitalizace jsou to většinově ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra, na které se žadatelé obrací.

„O dotaci na digitalizaci může žádat každý subjekt splňující podmínky vypsané právě pro jejich skupinu. Alokovaných 28 miliard korun bude rozděleno mezi šest takzvaných komponent, kde například veřejné správě je přiděleno přes sedm miliard, start-upům a novým technologiím přes 5,5 miliardy,“ uvedl předseda asociace Jaromír Hanzal. Na digitální služby občanům a firmám je určeno 2,9 miliardy, na digitální vysokokapacitní sítě 5,8 miliardy a pět miliard na digitální transformaci firem.

 

Praha, ČTK

Hlavní stránka