lupa x
user

Nemocnice ve Frýdku-Místku rozšiřuje spektrum služeb péče o pacienty

Nemocnice ve Frýdku-Místku rozšiřuje spektrum služeb péče o pacienty

01.02.2022

Redakce

Nemocnice ve Frýdku-Místku nabízí pacientům nově od ledna 2022 denzitometrické vyšetření. Co všechno může toto vyšetření odhalit, pro koho je určeno a jak se k vyšetření objednat, se dozvíte z rozhovoru s MUDr. Alenou Kocichovou, lékařkou interního oddělení nemocnice.

Nemocnice ve Frýdku-Místku rozšiřuje spektrum služeb péče o pacienty

Paní doktorko, v poslední době se začíná hodně mluvit o osteoporóze, co nám k tomu můžete říci?

Ano, “kostní zdraví” se v posledních letech dostává čím dál více do povědomí pacientů i lékařské veřejnosti jako důležitý prognostický parametr. A se stárnoucí populací to je a bude velké téma. To, proč se osteoporózy tak bojíme, je zvýšené riziko zlomenin a s tím spojených závažných zdravotních komplikací, které významně zhoršují kvalitu i délku života.

Co tedy máme dělat? Jak to můžeme ovlivnit?

Musíme si uvědomit, že každý z nás dostal do vínku geneticky dané určité maximum kostní hmoty, které se vytváří zhruba do 18-20 let.  Zhruba od 30 let toto množství pozvolna ubývá. To, co můžeme ovlivnit, je rychlost tohoto úbytku svým životním stylem, dietou a pohybem. V naší zeměpisné šířce bych zdůraznila kromě pohybu hlavně pravidelné doplňování vitamínu D.

Co mají dělat lidé, kteří již osteoporózu mají?

Stěžejní je, kromě přísunu bílkovin, vápníku a vitamínu D3, udržet si dostatečnou svalovou hmotu. Aktivovaný sval zlepšuje prokrvení a stimuluje kostní metabolismus, ve kterém pak převáží složky stavební před degenerativními. I když se to nezdá, je kost překvapivě tkáň velmi metabolicky aktivní. Neustále se přestavuje, a to právě podle zatížení.  Pokud mizí zátěž, dochází rychle k velké ztrátě kostní hmoty – to vidíme například u pacientů dlouho upoutaných na lůžko nebo u lidí pobývajících delší dobu ve stavu beztíže.

Jak můžeme zjistit, v jakém stavu jsou naše kosti?

Částečně se to dozvíme z výsledku denzitometrického vyšetření, které nám ukáže stupeň mineralizace  – tedy důležitý faktor pevnosti kosti. Nález vždy posuzujeme s ohledem na věk, známé rizikové faktory a také hodnotíme dynamiku v čase. Pokud výsledek vyšetření prokáže osteoporózu nebo je nález vzhledem k věku významný, mělo by následovat podrobnější vyšetření a nastavení léčby v osteologické ambulanci.

Jak se k denzitometrickému vyšetření můžeme dostat?

Díky zlepšujícímu se vybavení zdravotnických zařízení je toto vyšetření již většinou dobře dostupné.  Mám velikou radost, že se od ledna podařilo zprovoznit denzitometr i v naší Nemocnici ve Frýdku-Místku. Významně se tak zlepšila vyšetřitelnost právě u těch nejrizikovějších pacientů, kteří dosud vyšetření unikali: jako jsou špatně mobilní nebo traumatologičtí pacienti již po zlomeninách. Velkou výhodou je také návaznost na osteologickou ambulanci přímo v nemocnici. Tak může být právě u těch nejrizikovějších pacientů bezprostředně zahájena léčba, a může se tak předejít dalším zlomeninám. Víme, že s každou nízkotraumatickou frakturou významně stoupá riziko zlomeniny další. Nejdůležitější ale zůstává prevence osteoporózy: ideálně by každá žena po menopauze, nejpozději do 60 let, měla znát stav mineralizace svých kostí, u mužů je doporučeno načasování vyšetření podle přítomnosti rizikových faktorů.  Tak se včas zachytí pacienti ve zvýšeném riziku nebo s již přítomnou nepoznanou osteoporózou, tak abychom maximálně využili okno příležitosti k léčbě. Nicméně i v případě již vzniklé fraktury máme k dispozici účinné léky.

Jak se můžeme objednat?

Žádanku na vyšetření vypisuje praktický nebo kterýkoli odborný lékař. Podle výsledku může být doporučeno sledování dynamiky nálezu v čase. U rizikových pacientů je vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou až 1x ročně. Objednat se můžete na číslech 558 415 800 nebo 558 415 808.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní stránka