lupa x
user

Prodej antivirových programů v Česku loni vzrostl o pět až deset procent

Prodej antivirových programů v Česku loni vzrostl o pět až deset procent

03.02.2022

Redakce

Prodej antivirových programů v Česku loni vzrostl o pět až deset procent

Prodej antivirových programů na českém trhu loni vzrostl u jednotlivých dodavatelů o pět až deset procent. Rostl zejména prodej mobilních verzí a vyšších verzí produktů pro komplexní ochranu uživatelů počítačů. Vyplývá to z informací firem, které oslovila ČTK.

Česká pobočka Esetu loni v segmentu produktů pro domácí uživatele zaznamenala meziroční nárůst o 4,4 procenta. „Obecně sledujeme trend, že domácí uživatelé volí vyšší verze produktů. Mírné poklesy u základních verzí jsou vyváženy dvoucifernými nárůsty u těch vyšších. Zároveň jsou stále oblíbenější bezpečnostní produkty pro alternativní platformy Android a macOS,“ uvedl obchodní ředitel Filip Navrátil.

Nejvyšší meziroční nárůst 26 procent měl Eset u produktu pro ochranu operačního systému macOS. Druhý v pořadí byl nejvyšší produkt pro platformu Windows s růstem o 15 procent.

Nárůst zájmu o bezpečnostní software podle firem souvisí s koronavirovou pandemií, kdy lidé více pracují nebo nakupují z domova. „V posledních dvou letech registrujeme nárůst případů se zneužitím platebních karet, podvodnými nebo nekvalitními e-shopy, což logicky souviselo s on-line nakupováním během pandemie,“ uvedla mluvčí finanční skupiny Uniqa Eva Svobodová.

„Zvýšil se i počet podvodných e-mailů využívajících aktuální zvyklosti, například informace o dodání zásilky se škodlivým linkem, anebo e-mailové výzvy k aktualizaci bankovních údajů,“ dodala.

Původně česká antivirová firma Avast zaznamenala za loňská tři čtvrtletí nárůst tržeb při aktuálních měnových kurzech o 8,8 procenta, což představuje organický růst přes deset procent. Objem fakturace se pak meziročně zvýšil o téměř tři procenta.

„V roce 2021 jsme prodali více jak 400.000 licencí, což bylo o deset procent více než v roce předchozím. Nárůst prodejů antivirového systému F-Secure byl patrný už v roce 2020, kdy proti předcovidovému roku 2019 stoupnul o pětinu,“ uvedl ředitel distribuční firmy Agora DMT David Fuchs.

Nejvíce se podle Fuchse loni prodával produkt My F-Secure Total, který obsahuje také ochranu identity uživatele, jednoduše použitelnou VPN nebo ochranu přístupu k bankovnímu účtu. Produkt nejvíc nakupují právě domácnosti.

 

Praha 3. února (ČTK)

Hlavní stránka