lupa x
user

Hodnota majitele Facebooku klesla o 200 miliard USD, nejvíce v historii trhů

Hodnota majitele Facebooku klesla o 200 miliard USD, nejvíce v historii trhů

04.02.2022

Redakce

Hodnota majitele Facebooku klesla o 200 miliard USD, nejvíce v historii trhů

Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, na burze oslabily o více než 20 procent. Hodnota podniku se tak snížila o více než 200 miliard dolarů (více než 4,3 bilionu Kč), což je nejvíce v historii akciových trhů, uvedla agentura Bloomberg. Akcie oslabují v reakci na horší výsledky hospodaření, které firma zveřejnila ve středu.

Krátce po 15:30 SEČ akcie na trhu Nasdaq ve Spojených státech odepisovaly zhruba 26 procent pod 239 dolarů za kus. Tržní hodnota firmy se tak pohybovala kolem 661 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč), zatímco o den dříve činila více než 898 miliard USD.

Podle analytiků nelze předpovědět, zda se akcie po takovém propadu stabilizují, nebo zda bude pokles ještě pokračovat. V poslední době byly výkyvy na akciových trzích velmi výrazné a týkaly se především technologických firem, jako je i Meta Platforms. Dolů se dnes vydaly například akcie Pinterest, které po zahájení odepisovaly přes osm procent, nebo akcie Snap, kde propad činil asi 19 procent.

Propočty Bloombergu ukazují, že druhý největší propad v tržní hodnotě zažila společnost Apple, a to 3. září 2020, kdy se hodnota podniku snížila zhruba o 180 miliard dolarů. Třetí je Microsoft s propadem tržní hodnoty o 178 miliard USD z 16. března 2020, čtvrtá je Tesla, jejíž tržní hodnota se 9. listopadu 2021 snížila zhruba o 140 miliard dolarů. Na páté příčce je Amazon s propadem o 130 miliard USD z 30. července 2021.

Analytici hodnotí vyhlídky Facebooku a jeho majitele obezřetně. Meta Platforms podle nich čelí tvrdé konkurenci, například v podobě aplikace TikTok. Výsledky za uplynulé čtvrtletí také ukázaly, že tržby podniku výrazně zaostaly za odhady.

„Facebook: začátek konce?“ nadepsal svou poznámku k hodnocení hospodářských výsledků Meta Platforms analytik Michal Nathanson z makléřské společnosti Moffett Nathanson.

 

New York 3. února (ČTK)

Hlavní stránka