lupa x
user

Yahoo! Sports: Robotičtí barmani? Vítejte na olympiádě 2022

Yahoo! Sports: Robotičtí barmani? Vítejte na olympiádě 2022

09.02.2022

Redakce

Yahoo! Sports: Robotičtí barmani? Vítejte na olympiádě 2022

S radostí vám můžu oznámit, že burgery, které připravují čínští roboti, nejsou moc dobré. Protože kdyby roboti začali dělat lepší burgery než lidi, jsme ve velkém průšvihu, napsal z olympijských her v Pekingu Jay Busbee pro Yahoo! Sport.

Každé olympijské hry poskytují hostitelské zemi příležitost předvést se před světem impozantními i subtilními způsoby. A během těchto her se Čína snaží minimalizovat mezilidské kontakty a zároveň předvést přívětivější tvář automatizace.

Takže tu máme roboty obracející burgery, roboty ponoukající k nošení roušek, uklízecí roboty, roboty smažící jídla a asi nejskvělejší roboty ze všech – robotické barmany.

Rozhlédněte se po Pekingu a uvidíte roboty prakticky všude. Někteří se sunou hotelovými chodbami a rozprašují ve vzduchu mlžnou dezinfekci v rámci diskutabilní snahy o boj proti šíření covidu-19. Další projíždějí tiskovým střediskem a nabádají návštěvníky, aby měli správně nasazenou roušku.

Tito veselí malí roboti ve stylu R2-D2 mají namalované roušky a rozjařenou podobu. Jsou naprosto opační než ti robotičtí pekelní psi z dílny Boston Dynamics, které vídáte prorážet dveře a přeskakovat zdi jako z úvodní scény nějakého filmu o povstání robotů.

Jsou okouzlující, nenápadní, a když se kolem vás šinou, rozhodně vám chvilku trvá, než si připomenete, že vás nejspíš nahrávají a sledují každý váš pohyb.

Rozhodnutí organizátorů pekingských her zautomatizovat většinu provozu kavárny v hlavním mediálním středisku her bylo chytré. Během dvou týdnů konání olympiády tudy projdou tisíce novinářů, fotografů a kameramanů. A roboti jsou dokonalý námět pro okrajovou olympijskou zajímavost (jako je například tahle).

Stačí v kavárně zvednout hlavu a uvidíte složitý systém kolejniček a drátů, s jejichž pomocí se od stropu snášejí dolů zakryté pokrmy, které si strávníci mohou vzít a sníst. Rozhlédněte se kolem a uvidíte bílou mechanickou paži, jak obratně obrací košíky horkých hranolek, anebo posuvný pás, na kterém se vám přímo před očima skládají hamburgery.

Čekání na robotickou obsluhu se může protáhnout i na 40 minut, i když většinu stejného jídla dostanete, když dojdete do jiné části kavárny a poprosíte jednoho ze zřízenců oblečených v protichemických kombinézách. Ale kdo chce jídlo od nudné lidské bytosti, když mu ho může naservírovat Ultronův bratranec?

Nápisy po celé kavárně zakazují fotografování či natáčení. Ovšem tento pokyn všichni ignorují a klidně zvedají telefony a kamery. Tohle je v Číně vzácnost – ostentativní porušování pravidel, které beztrestně prochází.

Zhruba za 50 jüanů (asi 165 korun) dostanete burger a hranolky, chuo-kuo nebo kterékoli z půltuctu dalších jídel, která pro vás robot připraví. Jejich kvalita je asi jako ze zábavního parku – nijak extra chutné, ale kvůli kulinárním zážitkům se sem stejně nechodí.

O pár kroků dál, rozumně zavřený až do večera, stojí robot, který bude mezi novináři do konce her nepochybně patřit mezi nejoblíbenější – robotický barman. Ohebná paže nalévajících do vašeho nápoje celou škálu ovocných džusů a alkoholu.

Tenhle barman vám nenabídne ani lehkou konverzaci ani hluboké zamyšlení nad během osudu. Sice mu můžete vylíčit své starosti, ale nečekejte nastavené ucho. Ale dostanete rychle slušný Screwdriver nebo Chichi – a to občas stačí. Další rundu, robotický barmane. A dej si na mě panáka oleje.

 

Peking 9. února (ČTK/Yahoo! Sports)

Hlavní stránka