lupa x
user

Nedožité Formanovy devadesátiny připomene poštovní známka

Nedožité Formanovy devadesátiny připomene poštovní známka

14.02.2022

Redakce

Nedožité Formanovy devadesátiny připomene poštovní známka

Česká pošta vydá ve středu příležitostnou poštovní známku s portrétem oscarového filmového režiséra Miloše Formana. Na známce je vedle jeho podobizny motiv filmového pásu se jménem a roky vymezujícími jeho život. ČTK o tom dnes informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík. V pátek 18. února uplyne 90 let od Formanova narození.

Autorkou grafického návrhu emise je Eva Hašková. Společně se známkou, jejíž nominální hodnota je 19 korun, vychází i obálka prvního dne vydání. Jejím námětem je Socha Svobody doplněná filmovým pásem, který nahrazuje plamen. Známka vychází v nákladu 750.000 kusů. Zájemci si ji mohou koupit na přepážkách a v e-shopu na webu České pošty.

Česko-americký režisér, scénárista a herec Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Původně chtěl studovat divadlo, ale přijat byl na scenáristiku na FAMU, kde během studia působil jako pomocný režisér Alfréda Radoka. Setkal se tak brzy i s Otakarem Vávrou a dalšími autory, kteří stáli za vznikem československé nové vlny.

Forman zaujal již ve svých prvních snímcích sžíravým černým humorem a začal sbírat ceny, první získal za film Černý Petr na festivalu v Locarnu. Za normalizace odešel legálně do USA. První významný úspěch v zámoří představoval film Přelet nad kukaččím hnízdem. Byl oceněn pěti Oscary včetně ceny za režii a nejlepší film.

Jeho divácky nejúspěšnější film Amadeus získal z 11 nominací osm Oscarů včetně dvou hlavních kategorií. I jeho další filmy Valmont a Lid vs. Larry Flint byly divácky úspěšné. S tím prvním vyhrál Berlinale, s druhým vyhrál tamtéž cenu za nejlepší režii. K dalším jeho pracím patří poslední film Goyovy přízraky a nové nastudování jazzové opery Suchého a Šlitra s názvem Dobře placená procházka. Zemřel 3. dubna 2018 ve věku 86 let.

Jeho nedožité narozeniny v USA připomene 17. února České centrum v New Yorku. Kromě projekce filmu Konkurz ve vzpomínkovém večeru zazpívají operní pěvkyně Kristýna Kůstková a jazzová zpěvačka Martina Barta. Na dálku se do programu zapojí prostřednictvím videa i čeští režiséři a herci.

 

Praha 14. února (ČTK)

Hlavní stránka