lupa x
user

Streamovací služba Dramox se z Česka rozšiřuje na Ukrajinu

Streamovací služba Dramox se z Česka rozšiřuje na Ukrajinu

18.02.2022

Redakce

Streamovací služba Dramox se z Česka rozšiřuje na Ukrajinu

Česká divadelní streamovací platforma Dramox, která vznikla v době uzavřených divadel, se rozšiřuje za hranice. Začíná fungovat na Ukrajině, kde nabídne představení ukrajinských divadel z celé země. Dramox na Ukrajině startuje se 16 spolupracujícími scénami a více než 40 představeními, sdělila ČTK za pořadatele Denisa Ladka Morgensteinová.

Stejně tak jako v Česku bude Dramox na Ukrajině fungovat na principu předplatného. Měsíční předplatné stojí 299 hřiven (227 korun), cena ročního je 2990 hřiven (2265 korun). V ČR stojí měsíční předplatné 299 korun, roční 2990 korun.

Sledováním představení ukrajinských divadel na Dramoxu podpoří sami diváci z Ukrajiny i celého světa ukrajinskou kulturu, protože polovina předplatného půjde divadlům, tvůrcům a hercům na stejném principu jako v Česku nebo na Slovensku. Konkrétní divadlo navíc můžou diváci podpořit přímo. V Česku platforma necelý rok a půl po svém spuštění vybrala pro tuzemská divadla 12 milionů korun.

„Ve spolupráci s divadly z celé Ukrajiny spouštíme Dramox, aby lidé i mimo velká ukrajinská města mohli strávit čas se skvělým divadlem. Doufali jsme, že Dramox budeme spouštět v době doznívající pandemie a divadla se budou plnit diváky. Chceme podpořit ukrajinská divadla a ukrajinskou kulturu, zasaženou dlouhou pandemií a hrozícím útokem Ruska na jejich zemi,“ uvedl ke spuštění služby spoluzakladatel Dramoxu Martin Zavadil.

První divadelní představení z Ukrajiny už nabízí Dramox i s českými titulky. Například kyjevské Divadlo 360 stupňů a jejich představení Plášť, Kamenný pán domu nebo malé divadlo Golden Gate Theatre. Na vytvoření českých titulků k dalším ukrajinským představením portál pracuje a jejich nabídku bude rozšiřovat.

Dramox na podzim odstartoval druhou sezonu tím, že rozšířil obsah o divadelní záznamy napříč světovou tvorbou. Nabídka se rozrostla o záznamy baletů, oper i dramat, mezi kterými jsou i inscenace Théâtre de la Ville (neboli Městského divadla) z Paříže nebo Královské opery ve Versailles. Na Dramoxu najdou diváci také Anglický národní balet, balet Labutí Jezero Norského Národního baletu nebo Magickou flétnu největší německé opery Festspielhaus Baden-Baden. Obsah rozšiřuje každé dva týdny o česká i zahraniční představení.

Dramox je streamovací služba, která poskytuje největší výběr českých i zahraničních divadelních představení na jednom místě a umožňuje jejich sledování on-line. Přes polovinu peněz získaných z předplatného jde zpět divadlům, tvůrcům a hercům. Dramox je možné sledovat také na televizních a mobilních aplikacích. Službu společně založili Martin Hájek, internetový podnikatel, Martin Zavadil, který se dříve věnoval stavění digitálních společností, a Radim Horák. Ten pomáhal spustit videoportál voyo.cz a vlastní firmu Weemazz 2.0, která pro vlastníky autorských práv odstraňuje z internetu nelegální kopie jejich děl.

 

Praha 18. února (ČTK)

Hlavní stránka