lupa x
user

USA a Británie obviňují Rusko z rozsáhlých kyberútoků na Ukrajinu z tohoto týdne

USA a Británie obviňují Rusko z rozsáhlých kyberútoků na Ukrajinu z tohoto týdne

20.02.2022

Redakce

USA a Británie obviňují Rusko z rozsáhlých kyberútoků na Ukrajinu z tohoto týdne

Spojené státy a Británie dnes obvinily Rusko, že stojí za úterními rozsáhlými kybernetickými útoky, které dočasně vyřadily z provozu weby ukrajinského ministerstva obrany, dalších vládních agentur a dvou bank. Moskva svou roli v incidentu již dříve popřela. Zástupkyně bezpečnostního poradce prezidenta Joea Bidena Anne Neubergerová řekla médiím, že Bílý dům chce Rusko za zločiny v kyberprostoru dohnat k odpovědnosti.

„Rusko se rádo pohybuje nepozorovaně a spoléhá se na to, že určení autora útoků bývá dlouhý proces. Ve světle této skutečnosti postupujeme rychle při přisuzování těchto DDos útoků,“ řekla Neubergerová.

Při DDos útocích pachatelé zahlcují cílové servery obrovským počtem požadavků, čímž jim znemožní běžné fungování a vyřadí je z provozu. „Domníváme se, že ruská vláda je zodpovědná za rozsáhlé útoky na ukrajinské banky z tohoto týdne,“ dodala.

Američané podle Neubergerové mají data, jež ukazují, že infrastruktura napojená na ruskou vojenskou rozvědku GRU „posílala vysoký objem komunikace na IP adresy a domény na Ukrajině“.

„Britská vláda se domnívá, že do útoků z tohoto týdne na finanční sektor na Ukrajině je zapletena ruská vojenská rozvědka GRU,“ uvedl v prohlášení mluvčí britské diplomacie.

Podle ukrajinských činitelů byl úterní útok největším v historii země. Západ přitom varuje, že pokud Rusko skutečně uvažuje o invazi na Ukrajinu, bude podobných incidentů zřejmě přibývat. Místopředseda ukrajinské vlády Mychajlo Fedorov ve středu řekl, že při útoku byly použity IP adresy z Ruska, Číny, Uzbekistánu a Česka.

 

Washington/Londýn/Kyjev (ČTK)

Hlavní stránka