lupa x
user

Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu na dodávku až 40 trolejbusů Škoda 32Tr

Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu na dodávku až 40 trolejbusů Škoda 32Tr

21.02.2022

Redakce

V Brně pokračuje masivní obnova trolejbusového vozového parku. Vedení Dopravního podniku města Brna podepsalo smlouvu na nákup 10 trolejbusů typu Škoda 32Tr s opcí na dalších 30 vozidel stejného typu. Za první desítku vozů zaplatí 118 miliónů korun, celková hodnota zakázky včetně opcí dosahuje téměř půl miliardy korun. Výrobce Škoda Transportation nové vozy dodá v průběhu příštího roku.

Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu na dodávku až 40 trolejbusů Škoda 32Tr

„Brno si s provozováním trolejbusové dopravě mezi ostatními městy stále drží prim. Podporovat a rozvíjet tuto formu dopravy je chytré a ekologické. Vítám proto zprávu, že se nám podařilo naplno prolomit předchozí smůlu s výběrovými řízeními na nové trolejbusy a velká obnova jejich vozového parku může pokračovat. Po 40 nových kloubových trolejbusech z loňského a letošního roku se vozový park rozroste v příštím roce o 10 kusů krátkých parciálních trolejbusů, které nahradí starší vozy z konce 80. a 90. let,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Trolejbusy Škoda 32Tr jsou moderní nízkopodlažní a klimatizované vozy s vydařeným designem. Jejich hlavní předností je přídavný bateriový pohon, který umožní dojezd minimálně 10 kilometrů bez trolejového vedení. Toho využíváme zejména při výlukách a dopravních omezeních, kdy trolejbusy nemusíme nahrazovat autobusy – vybraný úsek projedou na bateriový pohon. V první fázi pořídíme 10 vozů, další postup bude záviset na našich finančních možnostech,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Rámcová smlouva brněnskému dopravnímu podniku umožňuje nakoupit do roku 2025 až 40 trolejbusů tohoto typu za stejnou cenu – 11,8 miliónu korun za kus. Trolejbusy Škoda 32Tr jsou nízkopodlažní a plně klimatizované, nabídnou prostorný interiér, moderní informační systém s LED obrazovkami. Samozřejmostí je kamerový systém monitorující interiér i nejbližší okolí vozu, což přispívá ke zvýšené bezpečnosti provozu. Celková kapacita jednoho vozu je 95 cestujících, 35 z nich se ve voze i posadí.

Nové trolejbusy zaujmou místo dosluhujících vozů 21Tr a vysokopodlažních 14Tr. Cestující po Brně vozí v případě „čtrnáctek“ od roku 1989, v případě „jednadvacítek“ od roku 1999 a na tachometrech mají více než milion kilometrů. „Nové parciální trolejbusy nasadíme na linky 30, 32, 34, 35, 36, 38 a 39,“ uvedl dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

„Brno má nejširší trolejbusovou síť v České republice a je skvělé, že jde stále cestou rozvoje a modernizace tohoto typu dopravy. Jedná se o perfektní ekologické řešení MHD v řadě velkých měst po celém světě. Jsem tak velmi ráda, že k současným 150 škodováckým vozidlům přibude až 40 nových a pomůžeme Brnu v pokračování ekologického trendu. Trolejbusová doprava totiž městům výrazně pomáhá snižovat emise oxidu uhličitého, které produkují u nás stále tradiční dieselové autobusy,“ říká Senior Viceprezidentka pro Bus Mobility Solutions ve skupině Škoda Transportation Tanya Altmann.

Po dodávce nových trolejbusů a vyřazení zbývajících trolejbusů typu 14Tr už budou všechny trolejbusy v Brně nízkopodlažní. Poslední vysokopodlažní jsou totiž kromě „čtrnáctek“ už jen dva vozy typu 15Tr, které dopravní podnik z provozu stáhne do konce letošního roku.

Hlavní stránka