lupa x
user

Souostroví Tonga je po pěti týdnech od výbuchu sopky znovu připojené k internetu

Souostroví Tonga je po pěti týdnech od výbuchu sopky znovu připojené k internetu

22.02.2022

Redakce

Souostroví Tonga je po pěti týdnech od výbuchu sopky znovu připojené k internetu

Většina obyvatel tichomořského ostrovního království Tonga má ode dneška opět připojení k internetu. Místní úřady podle agentury Reuters oznámily, že se podařilo opravit optický kabel, který 15. ledna poškodila erupce podmořské sopky.

„První příspěvek na facebooku od 15. ledna! Jsem vděčný za tu možnost! Díky Tonga Cable a díky tonžské vládě!“ napsal na svůj profil na sociální síti Penisimani Akauola Tonga, který byl jedním z těch, jež sopka o spojení se světem na pět týdnů připravila. Ne všichni byli zcela bez internetu; někteří ostrované využívali provizorní satelitní připojení, které ale nefungovalo spolehlivě.

Nahrazení 92 kilometrů dlouhého úseku optického kabelu trvalo od začátku oprav 20 dní, informovala agentura Reuters. „Lidé na hlavním ostrově získali přístup téměř okamžitě (po opravě),“ řekl ředitel společnosti Tonga Cable James Panuve agentuře Reuters. Obnovené optické připojení mají kromě hlavního ostrova Tongatapu i na menším ‚Eua.

Tonga je spojená optickým kabelem dlouhým 827 kilometrů s Fidži a odtud se zbytkem světa. James Panuve nicméně oznámil, že zatímco hlavní ostrov a ostrov ‚Eua jsou již propojeny, obyvatelé zbylých ostrovů budou na optické připojení čekat dalších šest až devět měsíců. „Nemáme dost kabelu,“ dodal.

Ředitel Digicelu, jednoho ze dvou hlavních poskytovatelů internetové služby na Tonze, v prohlášení napsal, že společnost „zváží zvýšení investic a optimalizaci sítě tak, aby byla (v budoucnu) lépe připravená na katastrofické události“.

Souostroví Tonga zasáhl 15. ledna výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, po němž následovala přívalová vlna. Z povrchu byly smeteny vesnice a sopečný popel, který ostrovy přikryl, znečistil zdroje pitné vody.

 

Nuku’alofa 22. února (ČTK)

Hlavní stránka