lupa x
user

Spolupráce mezi knihovnou a NÚKIB přinese osvětu o kybernetické bezpečnosti

Spolupráce mezi knihovnou a NÚKIB přinese osvětu o kybernetické bezpečnosti

23.02.2022

Redakce

Spolupráce mezi knihovnou a NÚKIB přinese osvětu o kybernetické bezpečnosti

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka dnes podepsal spolu s generálním ředitelem Národní knihovny (NK) ČR Tomášem Foltýnem memorandum o vzájemné spolupráci. Bude spočívat nejen ve vzájemné podpoře při vzdělávání pracovníků knihoven v uživatelských tématech kybernetické bezpečnosti, ale také v šíření osvěty kybernetické bezpečnosti směrem k širší veřejnosti.

„NÚKIB se osvětě v této oblasti aktivně věnuje a stále hledá nové cesty, jak oslovit širší veřejnost. Jsme proto rádi, že máme možnost díky síti českých knihoven téma kyberbezpečnosti dostat do podvědomí co nejvíce lidí. Stále totiž platí, že tou největší hrozbou v kybernetickém prostoru bývá sám sobě nepoučený uživatel,“ uvedl Řehka.

Spolupráce se bude týkat i dalšího poradenství ve vzdělávání a možné součinnosti při pořádání různorodých vzdělávacích akcí zaměřených na problematiku bezpečného používání moderních IT technologií. „Potřebu vzdělávání se v základních postupech kybernetické bezpečnosti si v Národní knihovně velmi dobře uvědomujeme a jsme rádi, že k ní můžeme zahájením spolupráce s odbornými pracovišti NÚKIB sami přispět,“ podotkl generální ředitel Národní knihovny ČR.

NK byla loni v květnu sama postižena masivním kybernetickým útokem. Po hackerském útoku nemohla několik dní poskytovat žádné služby fyzicky v sídle instituce. Podle Foltýna odborní pracovníci IT úseků mají řadu praktických zkušeností s řešením dopadů obdobných incidentů i s obnovou své infrastruktury a nastavování nových procesů bezpečnosti a zálohování svých dat a systémů.

„Národní knihovna je ochotna vnést do odborných vzdělávacích akcí i své vlastní poznatky a doporučení, jež mohou být cenné pro celou řadu dalších paměťových i vzdělávacích institucí. První kroky v šíření námi nabytých zkušeností jsme již podnikli v rámci společných workshopů se zástupci Ministerstva kultury ČR a Národního muzea či příspěvku, jenž zazněl na tradiční konferenci Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě. S podporou NÚKIB jsme připraveni v těchto aktivitách pokračovat i nadále,“ sdělil Foltýn.

Národní knihovna aktuálně eviduje kolem 30.000 čtenářů. Je jednou z nejstarších českých veřejných knihoven, spravuje největší knihovní fond v zemi. Sídlí v pražském Klementinu, jejím zřizovatelem je ministerstvo kultury. NK je centrem systému knihoven a spravuje fond historické a novodobé literatury s více než šesti miliony dokumentů, roční přírůstek je zhruba 70.000 titulů.

K častým terčům hackerů patřila v poslední době v Česku zejména zdravotnická zařízení a některé úřady. NÚKIB na konci ledna uvedl, že České republice hrozí zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků v souvislosti se situací na Ukrajině. Čelit by jim mohly státní strategické instituce, média či kritická informační infrastruktura.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka