lupa x
user

Prodej chytrých telefonů v zemích V4 stoupl o čtvrtinu na 17,1 milionu

Prodej chytrých telefonů v zemích V4 stoupl o čtvrtinu na 17,1 milionu

24.02.2022

Redakce

Prodej chytrých telefonů v zemích V4 stoupl o čtvrtinu na 17,1 milionu

Prodej chytrých mobilních telefonů v zemích visegrádské skupiny, tedy v ČR, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, loni meziročně vzrostl o 25,2 procenta na 17,1 milionu přístrojů. Jedničkou na trhu se po roce opět stala firma Samsung, která obsloužila téměř třetinu regionálního trhu. Uvedla to dnes analytická firma IDC.

Za Samsungem, který prodal 5,3 milionu telefonů, následuje Xiaomi s 4,7 milionu telefonů a Apple s 2,1 milionu. Na čtvrtém místě je realme s 1,4 milionu a páté je Lenovo milionem prodaných přístrojů.

Většinu prodaných modelů společnosti Samsung tvořily modely řady A spadající do střední třídy. Firma Xiaomi má silnou pozici ve střední třídě, především díky řadě Redmi Note. Společnost Apple uspěla zejména s modely iPhone 12, k nimž se na konci roku přidala novinka v podobě řady iPhone 13.

Přetrvávající nedostatek komponent a problémy globální logistiky se podle Zdeňka Kroužela z IDC nevyhnuly se ani segmentu mobilních telefonů. Někteří jejich výrobci ale dokázali čelit problémům lépe než konkurence. Díky tomu své produkci zajistili vyšší dostupnost na trhu, což pro dosažení tržního úspěchu v roce 2021 v podstatě stačilo.

„Hlavním problémem výrobců nebylo, jak zvýšit své prodeje, ale kolik kusů jsou schopni na trh vůbec dodat. Poptávka po chytrých mobilních telefonech byla v roce 2021 stále velice silná a prodejní kanály udaly v podstatě vše, co bylo k dispozici,“ dodal Kroužel.

Dlouhodobé problémy s nedostatkem čipů intenzivněji dopadly na produkci smartphonů s podporou sítí 4G. Jejich zastoupení na trhu se loni snížilo. Výrobci razantně navýšili produkci modelů vybavených modernějšími čipsety 5G. Ve výsledku získaly více než třetinový podíl na celkovém odbytu, přičemž ještě v roce 2020 jejich zastoupení nepřekročilo hranici pět procent.

Zvyšující se podíl telefonů s podporou technologií 5G souvisí zejména s tím, že výrobci rozšířili jejich nabídku i do cenově dostupnější střední třídy zařízení. Samotná podpora sítí páté generace tak nepředstavuje nejdůležitější parametr pro koupi nového zařízení.

Na globálním odbytu chytrých mobilních telefonů se prodeje v zemích visegrádské skupiny loni podílely z 1,3 procenta. Předloni šlo o 1,1 procenta. Tempo růstu odbytu smartphonů v zemích V4 ale překonalo výkon globálního trhu zhruba čtyřnásobně. Největšími světovými výrobci chytrých mobilních telefonů byly značky Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO a vivo.

 

Praha 23. února (ČTK)

Hlavní stránka