lupa x
user

Vyhledávání informací o Ukrajině na Google stouplo od středy pětinásobně

Vyhledávání informací o Ukrajině na Google stouplo od středy pětinásobně

24.02.2022

Redakce

Vyhledávání informací o Ukrajině na Google stouplo od středy pětinásobně

Vyhledávání informací souvisejících s Ukrajinou na internetu dnes ráno vzrostlo proti středě pětinásobně. V porovnání s minulým týdnem bylo množství zadávaných výrazů „Ukrajina“ až padesátkrát vyšší. Vyplývá to z měření Google Trends.

Největší nárůst vyhledávání Google zaznamenal dnes okolo 7:00 hodiny ráno. Vyhledávání v azbuce kulminovalo zhruba o dvě hodiny dříve. Rusko na Ukrajinu zaútočilo okolo 4:00 hodiny SEČ.

Uživatelé z Česka, kteří vyhledávali výraz Ukrajina, zároveň v posledních sedmi dnech do vyhledávače zadávali i související dotazy: “stanné právo”, “stanné právo Ukrajina” nebo v ukrajinštině “výjimečný stav na Ukrajině“. Vzrostl rovněž zájem o související témata “nouzový stav”, “výjimečný stav” a “Donbas”.

V souvislosti s vyhledáváním informací o konfliktu Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR varovalo před šířením dezinformací. Na svém twitteru zmínilo například tvrzení, že Ruská federace útočí na Ukrajinu, aby zastavila genocidu. „Tato lež se šíří i na českých webech a sociálních sítích. OSN i OBSE to ale vyvrací,“ uvedlo centrum.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvedla ukrajinská agentura Unian. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

 

Praha 24. února (ČTK)

Hlavní stránka