lupa x
user

Operátoři rozdají ukrajinským uprchlíkům desítky tisíc SIM karet

Operátoři rozdají ukrajinským uprchlíkům desítky tisíc SIM karet

01.03.2022

Redakce

Operátoři rozdají ukrajinským uprchlíkům desítky tisíc SIM karet

Tuzemští mobilní operátoři dodají přes neziskové organizace uprchlíkům z Ukrajiny desítky tisíc přednabitých mobilních SIM karet. Ve spolupráci se slovenskými a maďarskými operátory pak posílí na hranicích s Ukrajinou signál prostřednictvím mobilních základnových stanic, které dali k dispozici. Vyplývá to z dnešních vyjádření firem pro ČTK.

Vodafone pošle přes neziskové organizace 1000 SIM karet. Zároveň zorganizoval sbírku mobilních telefonů pro uprchlíky. Lidé mohou podle mluvčího Ondřeje Luštince na prodejnách Vodafonu odevzdávat nové i použité funkční telefony s nabíječkou. Vodafone každý z odevzdaných telefonů uvede do továrního nastavení, opatří předplacenou SIM kartou s kreditem 500 Kč a prostřednictvím neziskových organizací předá ukrajinským uprchlíkům před válkou, kteří už dorazili nebo v následujících dnech dorazí do ČR.

O2 od soboty uprchlíkům dodává tisíce SIM karet. Ty jsou určené jak pro volání a SMS, tak čistě pro připojení k internetu. Ve spolupráci s dodavatelem příslušenství Fixed připravuje k odeslání také stovky kusů příslušenství k mobilním telefonům. Především jde o powerbanky a nabíječky, které podle humanitárních organizací v krizových oblastech chybí. Již v minulém týdnu společnost symbolicky přesunula Ukrajinu do zóny EU, a to jak z pohledu roamingu, tak z pohledu mezinárodního volání. V rámci O2 TV pak kvůli oprávněné obavě z šíření válečné rétoriky ukončila vysílání ruské veřejnoprávní stanice Pervyj kanal.

Také T-Mobile odstranil tři ruské televizní kanály ze své nabídky. „Ve spolupráci s našimi slovenskými kolegy ze Slovak Telekomu chystáme přistavení mobilních základnových stanic a wi-fi pro uprchlické tábory. Na hranicích máme i náš tým, který tam pomáhá a zároveň nás informuje o všem, co je potřeba na místo poslat. Pracovníky neziskové organizace, kteří pomáhají na ukrajinské straně, jsme vybavili SIM kartami s plnohodnotným roamingem. V minulém týdnu jsme také zavedli volání a SMS mezi Českou republikou a Ukrajinou zdarma,“ řekla mluvčí Zuzana Svobodová.

Operátoři zároveň začali pořádat zaměstnanecké sbírky na pomoc Ukrajině.

 

Praha 1. března (ČTK)

Hlavní stránka