lupa x
user

Studenti uherskohradišťské fakulty budou mapovat neznámá místa Ukrajiny

Studenti uherskohradišťské fakulty budou mapovat neznámá místa Ukrajiny

03.03.2022

Redakce

Studenti uherskohradišťské fakulty budou mapovat neznámá místa Ukrajiny

Studenti uherskohradišťské Fakulty logistiky a krizového řízení (FLKŘ) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně plánují na pátek mimořádné organizované mapovaní, takzvaný mapathon. Chtějí tak pomoci Ukrajině, kde stále existuje velké množství nezmapovaných bílých míst, která v rámci mapathonu studenti umístí na mapu světa, výrazně tak usnadní humanitárním organizacím orientaci v terénu, sdělila dnes ČTK mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Studenti mapathony organizují pravidelně, mapovali například nejohroženější místa v rozvojových oblastech světa postižených koronavirovou nákazou. „Mapování je tentokrát přímou reakcí na doplnění dosud nezmapovaných obydlených oblastí na Ukrajině, a to formou takzvaných mikroúkolů prostřednictvím nástroje MapRoulette. Ten umožňuje velmi efektivním způsobem vybírat místa, která nejsou ještě zmapována,“ uvedla mluvčí.

„Každý nemá možnost pomáhat přímo v místě konfliktu. Ruku k dílu ale můžeme přiložit i takto od stolu, vytvořením mapy. Ani dnes totiž nejsou všechny oblasti zmapované. Doplníme tak na mapu Ukrajiny budovy, silnice a další infrastrukturu,“ uvedl organizátor Jakub Trojan.

Studenti mají k dispozici detailní satelitní snímky země. Využívají především snímky, které zachycují území ještě nezanesené v klasických mapách. „Na nich pak hledáme všechny budovy, cesty nebo řeky. Zkrátka vše, co bychom do map mohli zanést a co pomůže nejen při humanitárních akcích. Tyto objekty pak překreslujeme, vektorizujeme, do mapového portálu OpenStreetMap. Do nich pak místní dobrovolníci přidávají takzvané atributy, tedy informace o tom, kde jsou nemocnice, školy, dětská hřiště,“ uvedl Trojan. „Hotové mapy potom slouží humanitárním pracovníkům, regionálním vládám a dalším institucím, které pomáhají organizovat pomoc v těchto těžce zkoušených lokalitách,“ uvedl.

Humanitární a krizové mapování dělá FLKŘ pravidelně, zejména v rámci projektu Missing Maps pro Lékaře bez hranic. Činnosti se věnuje Ústav environmentální bezpečnosti. „Pořádáme mapathony pravidelně pro studenty i širokou veřejnost, na nichž umisťujeme ta nejzranitelnější místa na mapu světa, mapujeme místa, která nejsou pokryta mapami a přitom v nich žije velké množství obyvatel. Tentokrát však bude mapathon jiný. Požádali jsme o spolupráci jen zkušené mapéry, kteří se v problematice orientují a výsledek jejich práce bude rychlý a přesný,“ uvedla děkanka fakulty Zuzana Tučková.

 

Uherské Hradiště 3. března (ČTK)

Hlavní stránka