lupa x
user

V Rusku nefunguje přístup na Facebook a na weby několika nezávislých médií

V Rusku nefunguje přístup na Facebook a na weby několika nezávislých médií

04.03.2022

Redakce

V Rusku nefunguje přístup na Facebook a na weby několika nezávislých médií

Internetové stránky Facebooku a několika nezávislých médií jsou dnes v Rusku zcela nebo zčásti nedostupné. Jedná se o ruskou verzi zpravodajského serveru BBC, weby Deutsche Welle, RFE-RL a Meduza, napsala agentura AFP. Odvolala se přitom na své novináře na místě a na monitorovací nástroj GlobalCheck. Připomněla, že ruské úřady v souvislostí s rukou invazí na Ukrajinu zpřísnily dohled nad médii kritickými vůči úřadům.

Server Meduza na svém účtu na Telegramu uvedl, že jeho stránka již není přístupná „některým uživatelům“ v Rusku, ale sdělil, že zatím neobdržel žádné oznámení od úřadů o zablokování.

Ve středu dočasně pozastavil své fungování ruský nezávislý televizní kanál Dožď. Ruské úřady tento týden zablokovaly jeho webový kanál i vysílání liberální rozhlasové stanice Echo Moskvy. Moskva ve středu kromě toho kritizovala britskou stanici BBC.

Stanice Deutsche Welle byla minulý měsíc v Rusku zakázána. Moskva posléze oznámila, že zruší akreditaci jejím zaměstnancům.

Legislativní výbor ruského parlamentu ve středu navrhl, aby se šíření lživých zpráv o aktivitách ruských ozbrojených sil trestalo 15letým odnětím svobody, informovala agentura TASS. Návrhem se má dnes zabývat parlamentní dolní komora.

Ruské úřady vytvářejí značný tlak na média a vyhrožují jim uzavřením, pokud nebudou dodržovat oficiální zpravodajskou linii a budou o ruském útoku na Ukrajinu informovat jako o „invazi“ nebo „válce“. Kreml prosazuje termín „speciální vojenská operace“.

 

Moskva 4. března (ČTK)

Hlavní stránka