lupa x
user

Avast přestal prodávat programy v Rusku, na daních tam platil přes 50 mil. Kč

Avast přestal prodávat programy v Rusku, na daních tam platil přes 50 mil. Kč

11.03.2022

Redakce

Avast přestal prodávat programy v Rusku, na daních tam platil přes 50 mil. Kč

Česká antivirová firma Avast kvůli ruské invazi na Ukrajinu přestala prodávat své produkty v Rusku a Bělorusku. Jen v Rusku na daních platila v přepočtu přes 50 milionů korun ročně. Firma to oznámila na svém webu. Avast zároveň na Ukrajině prodlouží licence u placených produktů zdarma a uživatelům bezplatných produktů nabídne možnost získat zdarma placené verze softwaru. Prostřednictvím své Nadace Avast a zaměstnanecké sbírky věnuje firma více než 18 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Od té doby podle středečních údajů OSN zahynulo v bojích nejméně 516 civilistů, ale skutečný počet obětí bude zřejmě vyšší. Avast ruský útok odsoudil. „Jsme zděšeni ruskou agresí proti Ukrajině, která vážně ohrožuje životy nevinných lidí a která útočí snad na všechny formy lidské svobody a důstojnosti,“ uvedl Avast. V Rusku a Bělorusku proto firma zastavila veškeré marketingové a prodejní aktivity. „Toto rozhodnutí pro nás nebylo lehké. Naše produkty nabízíme v Rusku již téměř 20 let a tamní uživatelé jsou významnou součástí naší globální komunity,“ doplnila firma.

„V Rusku i na Ukrajině máme zaměstnance a v současnosti pracujeme především na tom, abychom je ochránili a podpořili, jak nejlépe můžeme,“ sdělil Avast. „Nadále jim vyplácíme plnou mzdu a některým rodinám, které se nacházely ve vysoce rizikových oblastech, jsme na jejich žádost pomohli s dočasným přestěhováním. Jsme s nimi v neustálém kontaktu a jsme velice znepokojeni reálnými nebezpečími, kterým čelí,“ doplnila firma.

Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec. Provozní zisk Avastu loni činil v přepočtu zhruba 11,6 miliardy korun a výnosy přes 21 miliard. Avast je česká nadnárodní společnost, která na trhu působí od roku 1988. Připravuje se převzetí Avastu americkou firmou NortonLifeLock. Datum akvizice bylo stanoveno na letošní 4. duben.

 

Praha 11. března (ČTK)

Hlavní stránka