lupa x
user

WSJ: Foxconn jedná s Rijádem o tom, že spolu postaví závod za devět miliard USD

WSJ: Foxconn jedná s Rijádem o tom, že spolu postaví závod za devět miliard USD

15.03.2022

Redakce

WSJ: Foxconn jedná s Rijádem o tom, že spolu postaví závod za devět miliard USD

Tchajwanská společnost Foxconn jedná se Saúdskou Arábií o tom, že společně postaví závod za devět miliard dolarů (203,6 miliardy Kč). Vyráběly by se v něm čipy, součástky do elektromobilů a další elektronika, například displeje. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na obeznámené zdroje. Vedle Saúdské Arábie Foxconn o projektu jedná také se Spojenými arabskými emiráty.

Rijád přezkoumává nabídku Foxconnu na vybudování závodu v Neomu, technologicky zaměřeném městu budovaném v poušti. Zúčastněné strany o projektu jednají od loňského roku. Saúdská Arábie porovnává nabídku s podobnými projekty Foxconnu jinde ve světě.

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a významným dodavatelem společnosti Apple. V posledních letech expandoval do oblastí, jako jsou elektromobily a polovodičy.

Rijád žádá záruku, že alespoň dvě třetiny produkce půjdou do dodavatelského řetězce Foxconnu, aby se tak zajistili odběratelé a projekt byl ziskový.

Tchajwanská firma si od společného podniku vedle finanční účasti Rijádu slibuje mimo jiné daňové úlevy, dotované dodávky elektřiny a vody. Konzervativnímu království, které se svou ekonomiku snaží dostat ze závislosti na ropě, na oplátku nabízí pomoc při zavádění technologicky vyspělého výrobního odvětví.

 

Tchaj-pej/Rijád 14. března (ČTK)

Hlavní stránka