lupa x
user

Google odstranil Ulož.to z obchodu Google Store

Google odstranil Ulož.to z obchodu Google Store

16.03.2022

Redakce

Google odstranil Ulož.to z obchodu Google Store

Společnost Google odstranila aplikaci Ulož.to z obchodu Google Store. Učinila tak na základě podnětu od společnosti Weemazz 2.0, která se zabývá dodržováním autorských práv na internetu. ČTK o tom dnes informovala zástupkyně společnosti Weemazz 2.0 Denisa Ladka Morgensteinová. Prostřednictvím platformy Ulož.to si lidé mohou stahovat filmy. Její vyjádření ČTK shání.

Společnost Weemaz 2.0. uvádí, že se zaměřuje na odstraňování nelegálně šířených kopií a pomáhá vlastníkům autorských práv s bojem proti internetovému pirátství. Firma kontroluje stahovací servery a redukuje pirátské kopie. Vznikla v roce 2013 a nyní ji využívají například Česká televize, HBO Europe, Seznam.cz, Voyo nebo TV Prima.

„Společnost Google vyhověla naší žádosti o smazání aplikace společnosti Ulož.to, která uživatelům zpřístupňuje velké množství nelegálně sdíleného obsahu, například filmy, seriály, hudbu, knihy nebo divadelní hry. Google tak na základě vlastní kontroly naše zjištění potvrdil a aplikaci z Google Store odstranil,“ uvedl šéf Weemazz 2.0 Radim Horák.

Dodává, že jde o úspěch v boji proti šíření pirátského obsahu. „Situace se za poslední roky bohužel nezlepšila, každý den nahlašujeme jménem svých klientů Ulož.to tisíce odkazů na jejich nelegálně sdílený obsah. Jen za měsíc leden jsme takto nechali odstranit z Ulož.to nelegálně sdílený obsah na více než 100.000 odkazech,“ doplnil.

Weemazz 2.0 požádal o vymazání aplikace na základě žádosti svých klientů, komerčních televizních společností. „Google tímto krokem potvrdil, že aplikace Ulož.to v masivním měřítku porušuje práva autorů,“ uvedl Marek Singer, generální ředitel FTV Prima. Čeští zákonodárci, soudy a další instituce by podle něj měli více pomáhat s ochranou autorských práv.

„Televize Nova proti nelegálnímu šíření obsahu na úložištích bojuje dlouhodobě a hodlá v tom pokračovat i nadále,“ uvedl Štěpán Peichl, ředitel právní sekce a jednatel TV Nova. Televize podle něj podporuje české tvůrčí prostředí a diváci by se měli připojit tím, že „budou obsah kupovat a sdílet legálně a nebudou podporovat aktivity, které narušují tržní prostředí“.

Server Ulož.to čelil několika žalobám od různých zástupců autorů, kteří se cítili být poškozeni tím, že jejich produkci lze na serveru stahovat. Asociace komunikačních agentur loni vyzvala inzerenty, aby zvážili umísťování své reklamy na platformě Ulož.to. Uvedla, že Ulož.to není streamovací služba, na níž lze sledovat filmy, ale úložiště dat a ze zákona nemá právo distribuovat něčí duševní vlastnictví. Předplatitel služby Ulož.to získává formálně pouze možnost rychlejšího stahování dat. Neplatí tedy za legální přístup k filmům.

Právník serveru Jan Krabec již dříve popřel, že by byla činnost Ulož.to v rozporu s nějakým právním předpisem. „I nadále budeme pracovat s internetem jako se svobodným prostorem, který si nemůže nárokovat žádná organizace na světě. Zároveň jsme připraveni, v rámci právních předpisů, nadále chránit data našich uživatelů,“ uvedla již dříve firma.

 

Praha 16. března (ČTK)

Hlavní stránka