lupa x
user

Umělá inteligence na turnaji porazila osm mistrů světa v bridži

Umělá inteligence na turnaji porazila osm mistrů světa v bridži

29.03.2022

Redakce

Umělá inteligence na turnaji porazila osm mistrů světa v bridži

Umělá inteligence na turnaji ve Francii porazila osm mistrů světa v bridži, karetní hře, kde až dosud měli kvůli jejímu charakteru lidé nad počítači navrch. Podle odborníků jde o milník ve vývoji umělé inteligence a strojového učení, protože počítače si už dokážou mistrovsky poradit i ve hře s větším množstvím hráčů, kde jde o vzájemnou komunikaci a reakce. Napsal to list The Guardian.

Bridžový turnaj se uskutečnil koncem minulého týdne v Paříži a francouzský technologický start-up NukkAI v něm nasadil svůj systém NooK proti osmi bridžovým šampionům. Ve hrách se vynechávala část nazývaná dražba a celkem se sehrálo 800 rozdání, rozdělených do 80 sad po deseti. Umělá inteligence vyhrála 67 z 80 sad, tedy 83 procent.

Nevena Seniorová, mnohonásobná anglická mistryně v bridži, která byla jedním z vyzyvatelů umělé inteligence, po turnaji řekla, že NooK odvedl skvělou práci, dokázal přečíst záměry protihráčů lépe než lidé a uměl lépe využít jejich chyb. „To je něco, co se lidé naučí až když mají dostatek zkušeností a byla jsem příjemně překvapená, že robot dokáže tyhle lidské schopnosti přesně napodobit,“ řekla.

Umělá inteligence už delší dobu přehrává lidské protihráče například v šachách a předčí je také v asijské deskové hře go. Podle Guardianu jde o hry, kde je jediný protihráč a všichni mají o hře úplné informace, v bridži spočívá podstatný rozdíl v tom, že je hráčů více a každý z nich musí pracovat s neúplnými informacemi, protože karty spoluhráčů nevidí.

 

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka