lupa x
user

Podle maďarských médií ruská rozvědka pronikla do IT systému resortu zahraničí

Podle maďarských médií ruská rozvědka pronikla do IT systému resortu zahraničí

30.03.2022

Redakce

Podle maďarských médií ruská rozvědka pronikla do IT systému resortu zahraničí

Ruská tajná služba pronikla do interního počítačového systému maďarského ministerstva zahraničí, napsal dnes maďarský investigativní portál Direkt36. Důvěrné informace z něho podle něj mohla bez omezení předávat dál. Resort zahraničí zprávu portálu odmítl jako „lživou kampaň“.

Hackerský útok se stal letos v lednu a jistý bývalý důstojník tajné služby řekl, že podle informací, které o něm má, šlo jednoznačně o útok hackerů ruských zpravodajských služeb. Maďarské úřady o takových operacích údajně dlouho vědí, protože Rusko na vládní počítačové systémy cíleně a promyšleně útočí už nejméně deset let. Maďarská diplomacie je tak prý pro Moskvu jako „otevřená kniha“. Podle Direkt36 si maďarská vláda veřejně v Moskvě kvůli těmto útokům nestěžovala.

Na žádost portálu hvg.hu, aby se k hackerským útokům vyjádřilo, ministerstvo zahraničí uvedlo, že se „lživými kampaněmi nezabývá“.

Koalice maďarských opozičních stran uvedla, že prostřednictvím kyberútoků se ruští hackeři dostali do „pracovny vlády“. Když šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó loni koncem prosince od svého ruského kolegy Sergeje Lavrova přebíral Řád přátelství, podle opozice o hackerských útocích dávno věděl. Aliance proto požaduje, aby Szijjártó z funkce odstoupil a generální prokuratura ho začala vyšetřovat kvůli vlastizradě.

Maďarsko tuto neděli čekají parlamentní volby, konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána si podle aktuálního průzkumu agentury Závecz udržuje jen velmi těsný náskok před sjednocenou opozicí.

 

Budapešť (ČTK)

Hlavní stránka