lupa x
user

Média: Trumpovu klopýtající sociální síť opustili vysoce postavení pracovníci

Média: Trumpovu klopýtající sociální síť opustili vysoce postavení pracovníci

06.04.2022

Redakce

Média: Trumpovu klopýtající sociální síť opustili vysoce postavení pracovníci

Sociální síť Truth Social z dílny bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se podle nových zjištění po rozpačitém startu potýká s personálními problémy. Agentura Reuters v pondělí napsala, že ji opustili dva klíčoví manažeři zodpovědní za technologickou stránku a vývoj služeb, web Politico kromě toho informoval i o odchodu šéfky právního oddělení začínající internetové platformy. Podle nové analýzy zpravodajského webu BBC působí Truth Social více než měsíc po vypuštění mobilní aplikace poněkud prázdně a nefunkčně.

Příslušná aplikace je dostupná od 21. února, kdy byla uvedena do databáze App Store společnosti Apple. Stále ji ale nelze instalovat na zařízení s operačním systémem Android, síť není dostupná v internetových prohlížečích a podle BBC patrně ani většině zájemců mimo Spojené státy. Při snaze o registraci jsou uživatelé zařazováni na seznam čekatelů, který čítá skoro 1,5 milionu přihlášek. Sám Trump, který na podzim prezentoval projekt své firmy Trump Media & Technology Group (TMTG) jako snahu postavit se velkým technologickým společnostem, do tohoto týdne na Truth Social přidal jediný příspěvek.

„Je to katastrofa,“ hodnotil dosavadní fungování sítě Joshua Tucker, který vede středisko sociálních síti a politiky na New York University. Šéf Truth Social a bývalý republikánský kongresman Devin Nunes dříve trval na tom, že nová platforma bude v USA do konce března v plném provozu, od tohoto cíle se ale zatím zdá být daleko.

Politico s odvoláním na své zdroje uvádí, že Trump je nespokojený se stavem svého nejnovějšího projektu a že zvažoval zásadní změny, včetně výměn na postech v radě TMTG. Z Truth Social údajně odešli tři vysoce postavení pracovníci včetně hlavní právničky firmy Lori Heyerové-Bednarové, byť ze zprávy není jasné, kdy se tak stalo. Sama firma neodpověděla na žádost o komentář.

Zástupci Trumpova týmu se nevyjádřili ani agentuře Reuters, která jako první informovala o odchodu technologického šéfa Truth Social Joshe Adamse a hlavního produktového vývojáře Billyho Boozera. Oba se údajně do projektu zapojili loni a rychle se stali „ústředními hráči ve snaze vybudovat impérium v oblasti sociálních sítí s podporou Trumpovy silné značky“. Odchod dvojice by mohl ohrozit plány začínající platformy, píše Reuters.

Truth Social byla svými strůjci vykreslována jako budoucí konkurence velkých sítí typu facebook a twitter, které loni v lednu po nepokojích v Kongresu vyloučily Trumpa za porušování pravidel souvisejících s podněcováním násilí. Analytici ovšem podotýkají že na první pohled nepřináší žádnou přidanou hodnotu, kromě toho, že je na ní Trump. Mimo jiné se ukázalo, že platforma využívá volně dostupného softwaru jménem Mastodon, což se ovšem její správci snažili zatajit.

Dostupná data ukazují, že po prvotní vlně zájem o příslušnou aplikaci dramaticky opadl, zatímco pokračovaly problémy s registrací uživatelů. A těm, kterým se podaří dostat dovnitř, může platforma připadat poněkud prázdná, píše BBC, neboť mnoho tváří Trumpova politického tábora se na ní zatím neangažuje. Sám exprezident publikoval svou první „pravdu“, jak jsou příspěvky označovány, v únoru a další zatím nepřibyly.

BBC uzavírá, že i přes aktuální problémy by Truth Social stále mohla konkurovat některým alternativním sociálním sítím jako jsou Gab nebo Gettr. Pokud se ovšem neprosadí, bude to další položka na seznamu neúspěšných projektů Trumpovy podnikatelské kariéry. Neslavný konec v minulosti potkal Trumpovy aerolinky, jeho kasina nebo vzdělávací program známý jako Trump University.

 

Washington (ČTK)

Hlavní stránka