lupa x
user

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou o polovinu, domnívají se analytici

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou o polovinu, domnívají se analytici

06.04.2022

Redakce

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou o polovinu, domnívají se analytici

Výdaje na reklamu v Rusku letos klesnou téměř o polovinu na 3,55 miliardy dolarů (téměř 79 miliard Kč). Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Insider Intelligence. Je to reakce na odchod mnoha firem ze země kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Ještě před tím, než ruská vojska na konci února vstoupila na Ukrajinu, odhadovala společnost, že se výdaje na reklamu v Rusku letos meziročně zvýší o 7,5 procenta. V novém výhledu počítá s poklesem o 49,7 procenta.

Invaze na Ukrajinu přiměla mnoho západních firem, aby zvážily své další podnikání v Rusku. Přerušit své aktivity v zemi nebo je zcela ukončit se rozhodly řetězce rychlého občerstvení, energetické firmy, podnikatelé v maloobchodě i banky.

Některé firmy jako Google zastavily prodej reklamy v Rusku. Některé velké reklamní společnosti jako třeba WPP PLC oznámily, že provoz v Rusku přerušují.

Majitel Facebooku, společnost Meta Platforms, počátkem března uvedl, že dočasně pozastavuje reklamu mířenou na jeho ruské uživatele a nebude nikomu zobrazovat reklamu od ruských zadavatelů. Ruská vláda přístup k facebooku zablokovala a odůvodnila to jeho omezováním přístupu k ruským médiím.

Banka J.P.Morgan odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se letos sníží o sedm procent. „Válka na Ukrajině bude mít dopad na výdaje na reklamu v Rusku kvůli ekonomickým důsledkům války jako takové a také kvůli sankcím, které byly na Rusko uvalené,“ uvedl analytik Oscar Bruce Jr. z Insider Intelligence.

 

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka