lupa x
user

Elon Musk: Tesla se bude muset dostat do obchodu s lithiem, protože náklady jsou šílené

Elon Musk: Tesla se bude muset dostat do obchodu s lithiem, protože náklady jsou šílené

09.04.2022

Redakce

Elon Musk na Twitteru napsal, že Tesla se bude muset dostat do těžby a rafinace lithia přímo a ve velkém, protože náklady na kov, klíčovou součást při výrobě baterií, se extrémně vyšplhaly. Není nedostatek samotného prvku, protože lithium je téměř všude na Zemi, ale tempo extrakce je pomalé.

Elon Musk: Tesla se bude muset dostat do obchodu s lithiem, protože náklady jsou šílené

Průměrná cena lithia za tunu zaznamenala masivní nárůst od roku 2021. Podle Benchmark Mineral Intelligence cena kovu vzrostla o více než 480 % za poslední rok.

Lithium je cenné v bateriích elektrických vozidel. „Jedná se o velmi lehký a měkký kov, který lze krájet i nožem. Dobře vede elektrický proud a teplo. Je to nejlehčí kov na Zemi. Jeho hustota je dokonce nižší, než má voda. Když ho tedy do ní hodíte, tak bude plavat nahoře“, uvedl Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu.

Nejpozději za dva roky chce společnost ČEZ definitivně rozhodnout o tom, zda bude těžit lithium na Cínovci, kde se nachází asi 3 procenta celosvětových zásob vzácného kovu. Stát chce pro jeho těžbu a zpracování vytvořit unikátní řetězec. V Česku by tak probíhalo i následné zpracování a výroba baterií. Samotná těžba rudy má začít v roce 2025. Probíhat bude v hlubinném dole na Cínovci, konkrétně v lokalitě Sedmihůrky nedaleko města Dubí. Zde se bude vytěžená ruda kvůli hluku a prašnosti s největší pravděpodobností rovnou i drtit.

Lithium je možné ze suroviny dostat dvěma způsoby. „Jeden je na bázi louhování a druhý na bázi vysokoteplotního zpracování. Ten je vysoce ekologický, protože odpad, který z toho zůstane, je možné okamžitě využít pro výrobu cementu,“ podotkl Ivan Souček. Chemie pomáhá – zde životnímu prostředí.

Těžaři plánují za prvních 20 let vytěžit až 35 milionů tun horniny. Ročně se plánuje vyprodukovat zhruba 22,5 tisíce tun hydroxidu lithného. Za dvacet let to může být až pět set tisíc tun finálního lithného produktu.

Hlavní stránka