lupa x
user

Mexiko dá čtvrtinu vládních výdajů určených na reklamu na podporu novinářů

Mexiko dá čtvrtinu vládních výdajů určených na reklamu na podporu novinářů

12.04.2022

Redakce

Mexiko dá čtvrtinu vládních výdajů určených na reklamu na podporu novinářů

Mexická vláda vyčlení na podporu novinářů čtvrtinu svých celkových výdajů určených na reklamu a různá další oznámení v tisku. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, informoval dnes list El País. Novináři jsou v zemi častým cílem útoků organizovaného zločinu a vláda čelí kritice, že toho na jejich ochranu nedělá dost. V prvním čtvrtletí tohoto roku zemřelo v Mexiku násilnou smrtí osm novinářů a reportérů.

Mexický prezident uvedl, že cíle nového fondu na podporu novinářů vláda projedná se zástupci pracovníků v médiích. Priority vidí například v pokrytí lékařských výdajů či zajištění důchodů. Jak totiž upozorňují profesní sdružení, desítky tisíc novinářů v Mexiku pracují, aniž by jejich zaměstnavatelé platili odvody na důchod.

López Obrador čelí kritice, že násilí proti novinářům podceňuje a dokonce jej nepřímo přiživuje svými častými výpady proti zástupcům tisku. Profesní organizace kritizují i místní úřady, které podle nich často nereagují na vyhrůžky, jež dostávají novináři a redakce.

Mexická vláda utrácí na reklamu a oznámení v tisku každoročně zhruba 750 milionů mexických pesos (zhruba 850 milionů korun).

Od počátku roku do konce března bylo v Mexiku zavražděno osm novinářů a reportérů, což je více než za celý loňský rok. Loni úřady zaznamenaly přes 600 násilných činů proti zástupcům tisku v zemi. Na média často útočí členové organizovaných zločineckých skupin, například drogových kartelů. Podle organizace na ochranu svobody tisku Artículo 19 však ve 40 procent násilných útoků figurují také zástupci státní moci.

Mexiko (ČTK)

Hlavní stránka