lupa x
user

Cílem kyberútoku je portál veřejné správy, má kvůli tomu odstávku

Cílem kyberútoku je portál veřejné správy, má kvůli tomu odstávku

20.04.2022

Redakce

Cílem kyberútoku je portál veřejné správy, má kvůli tomu odstávku

Od úterního večera je cílem kyberútoku portál veřejné správy. Ministerstvo vnitra proto udělalo odstávku webu a posiluje jeho bezpečnost. Na dotaz ČTK to dnes uvedl Adam Rőzler z tiskového odboru ministerstva. Portál občana, který umožňuje například elektronicky zažádat o výměnu řidičského průkazu, funguje podle vnitra normálně.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dnes uvedl, že na některé české weby zaútočili hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. Podle NÚKIB šlo o takzvané DDoS útoky. Spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou. Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. K útokům se podle zjištění ČTK přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.

Útok od úterního večera zaznamenal také portál veřejné správy. „Z tohoto důvodu jsme provedli odstávku webu a aktuálně dochází k posílení jeho bezpečnosti. Data uživatelů jsou v bezpečí. Portál občana však normálně funguje a odstávka se ho netýká,“ napsal ČTK Rőzler z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Portál veřejné správy funguje jako rozcestník, zájemci na něm naleznou informace o službách veřejné správy, návody na řešení životních situací, seznam datových schránek, formuláře, věstníky či odkazy na státní instituce. Na portálu občana mohou lidé získat například výpis z rejstříku trestů, bodového hodnocení řidiče, přes tento web mají přístup také do očkovacího portálu a mohou si požádat o výměnu řidičského průkazu.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka