lupa x
user

Rakušan: Na české systémy vedli útok ruští hackeři, data občanů neunikla

Rakušan: Na české systémy vedli útok ruští hackeři, data občanů neunikla

20.04.2022

Redakce

Rakušan: Na české systémy vedli útok ruští hackeři, data občanů neunikla

Na systémy českých státních i soukromých institucí vedli kybernetický útok ruští hackeři. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády na zámku Štiřín to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Žádné informace a soukromá data občanů neunikly, doplnil. Policie na twitteru informovala o tom, že se případem takzvaných DDoS útoků zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Od úterního večera je cílem kyberútoku portál veřejné správy. Ministerstvo vnitra proto web odstavilo a posiluje jeho bezpečnost, sdělil dnes na dotaz ČTK Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva. Portál občana, který umožňuje například elektronicky zažádat o výměnu řidičského průkazu, funguje podle vnitra normálně.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dnes uvedl, že na některé české weby zaútočili hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. Podle NÚKIB šlo o DDoS útoky, které spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou.

„V tomto případě máme detekováno, že se jednalo o útok ruských hackerů na české systémy,“ řekl Rakušan. Podle něj je nutné se připravit na to, že Rusko v současné geopolitické situaci nepovažuje Česko za přátelskou zemi. „Útok byl veden proti České republice, jejím státním a soukromým institucím,“ dodal.

„Veškeré systémy, které obsahují jakákoli data o občanech České republiky, odolaly útoku. Mohu všechny ubezpečit, že žádné informace a soukromá data občanů České republiky se nikomu nedostaly do rukou, kam by se dostat neměly,“ uvedl Rakušan a z pohledu ministerstva vnitra označil útok za neúspěšný.

Případem se zabývají kriminalisté NCOZ, aktuálně shromažďují informace a spolupracují s NÚKIB, uvedla policie.

Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok dotkl například Českých drah nebo webů letišť v Pardubicích a Karlových Varech. K útokům se podle zjištění ČTK přihlásila proruská hackerská skupina Killnet, podle které šlo o desítku napadených webů. Jmenovala například i operátora O2 nebo Komerční banku, která ale žádný takový útok podle zjištění ČTK nezaznamenala. Blanka Vokounová z tiskového oddělení O2 k tomu ČTK sdělila, že firma zaznamenala zvýšený provoz na svých serverech, internetové služby O2 i zákazníků jsou podle ní ale adekvátně zabezpečené.

ČR čelí podle bezpečnostní firmy Check Point v posledních měsících velmi nadprůměrnému počtu kyberútoků. Výrazný skok zaznamenala v souvislosti s válkou na Ukrajině. Od jejího začátku čelí podle Check Pointu v průměru čtvrtina českých organizací každý týden DDoS útoku. Přibližně u 12 procent organizací byly zdrojem ruské IP adresy, nejde ale o dramatický nárůst v porovnání s obdobím před válkou.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka