lupa x
user

Příspěvky zpochybňující zločiny v Buči se na facebooku sdílely častěji než pravda

Příspěvky zpochybňující zločiny v Buči se na facebooku sdílely častěji než pravda

21.04.2022

Redakce

Příspěvky zpochybňující zločiny v Buči se na facebooku sdílely častěji než pravda

Příspěvky zpochybňující zločiny spáchané ruskou armádou v ukrajinském městě Buča se na facebooku sdílely častěji, než pravdivé a ověřené informace. Ve své analýze k tomu dospěli odborníci z londýnského Institutu pro strategický dialog (ISD). Ti se zaměřili na deset nejvíce sdílených příspěvků na téma Buča ve 20 zemích. Mezi země, kde se dezinformace o Buči šířily nejvíce, patřilo i Česko a Slovensko.

Autoři zprávy objevili mezi vybranými populárními příspěvky celkem 55 takových, které zvěrstva spáchaná v Buči zpochybňovaly. V týdnu do 6. dubna, tedy bezprostředně poté, co se informace o masakrech civilistů objevily, se tyto příspěvky sdílely celkem ve 208.000 případech. Příspěvky, jejichž autoři o věrohodnosti informací o vraždách civilistů pochybnosti neměli, se sdílely ve 172.000 případech.

Mezi dezinformacemi, které se šířily nejčastěji, byl obsah přímo spjatý s moskevskou propagandou – například zprávy o tom, že masakr v Buči je podvrh, že mrtvá těla byla nafingována herci a že jde o komplot Západu, který chce poškodit pověst Ruska.

Analytici zkoumali obsah facebooku ve 14 zemích EU a rovněž v Británii, Argentině, Brazílii, Kanadě, USA a Venezuele.

Ze 44 příspěvků, u nichž bylo zřejmé, že vycházejí z nepravdivých informací šířených Kremlem, jich ISD nejvíce objevil na Slovensku, kde jich mezi deseti nejsdílenějšími bylo sedm. Pět takových příspěvků ISD našel v Česku a v Rakousku, naopak v Irsku, Itálii, Polsku, Brazílii a Británii mezi populárními příspěvky nebyl ani jeden, který by masakr v Buči vykládal z hlediska Moskvy.

 

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka