lupa x
user

ČOI: Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon

ČOI: Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon

22.04.2022

Redakce

ČOI: Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon

Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Obchodníci i nadále neposkytují úplné informace o prodávaných výrobcích nebo používají nekalé obchodní praktiky. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Za loňský rok uložili inspektoři pravomocně 1260 pokut celkem za 11,69 milionu korun. O rok dříve bylo pochybení zjištěno u více než 70 procent kontrol internetových prodejců, pravomocných pokut bylo 637 pokut za 5,32 milionu korun.

Česká obchodní inspekce provedla od 4. ledna do 31. prosince 2021 celkem 1900 kontrol tuzemských e-shopů, porušení právních předpisů zjistila v 1288 případech, což je 67,8 procenta. „Kontroly ČOI potvrdily, že nedostatky přetrvávají v poskytování kompletních a komplexních informací o prodávaných výrobcích nebo se prodávající uchylují i k nekalým obchodním praktikám,“ uvedl mluvčí. Provozovatelé e-shopů podle něj také opomíjejí informovat spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů a neposkytují informace o podmínkách reklamace.

„Vzhledem k výsledkům, v kontextu narůstajícího objemu internetového obchodování, bude kontrola v této oblasti pokračovat i v následujícím období,“ sdělil Fröhlich.

Nejvyšší pokutu, 1,150.000 korun, uložila loni Česká obchodní inspekce společnosti ELI ATD z Roudnice nad Labem. Firma mimo jiné nabízela v letáku k prodeji „frekvenční čip“ s ochranou před virem covid-19 s možností jeho objednání telefonicky, sms nebo e-mailem na elektronické adrese objednavky@bicomltm.cz a prostřednictvím internetových stránek www.bicomltm.cz podle kontrolorů uváděla nepravdivou informaci o jeho vlastnostech.

Druhá nejvyšší pokuta byla uložena společnosti Zapper Centrum ČR v hodnotě 300.000 Kč, když na svých webových stránkách podle kontrolorů mimo jiné použila nekalé obchodní praktiky – neprokázala žádným způsobem pravdivost údajů, které k výrobkům a jejich vlastnostem a účinkům uváděla. Třetí nejvyšší pravomocnou pokutu, 250.000 korun, uložili inspektoři společnosti Alza.cz, mimo jiné i za to, že prostřednictvím internetových stránek prodávala respirátory, které nesplňovaly příslušná nařízení EU, jako je například chybějící návod nebo jméno a adresa výrobce respirátorů, uvedli inspektoři. Vyjádření firem ČTK zjišťuje.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka