lupa x
user

Útoku hackerů na další město - Žďár nad Sázavou

Útoku hackerů na další město - Žďár nad Sázavou

25.04.2022

Redakce

Útoku hackerů na další město - Žďár nad Sázavou

Městský úřad ve Žďáru nad Sázavou je dnes zavřený pro veřejnost kvůli víkendovému útoku hackerů na servery města. Data podle radnice neunikla. Úředníci jsou v práci, řekla dnes novinářům tajemnice úřadu Martina Hostomská. Město o incidentu podalo oznámení i na policii. Podle tajemnice se zatím nedá říci, kdy budou potíže odstraněné. Informatici se snaží servery zprovoznit od neděle.

Radnice uvedla, že šlo o jednorázový útok na servery. Nejdřív se projevil u městské policie. O zavření úřadu pro veřejnost město informovalo na webu i facebooku. Zástupci žďárské radnice uvedli, že neví o podobných výpadcích u jiných samospráv v kraji.

„Byly v podstatě zasaženy všechny interní agendy,“ uvedla Hostomská. Jde například o životní prostředí nebo stavební úřad. Funguje internet i agendy provozované na serverech ministerstev, ale u těchto služeb je zase třeba problém s platbami.

Zaměstnanci městského úřadu jsou podle tajemnice v práci. „Pokud nemohou vykonávat agendu, kterou mají teď postiženou tím hackerským útokem, tak dělají jinou agendu, na kterou třeba nezbývá tolik času v rámci běžné provozní doby,“ řekla. Město se podle ní také zaměří na prevenci, včetně proškolení pracovníků o kybernetické bezpečnosti. „Je na místě vědět, co se má a co se nemá, když se otevírá počítač,“ uvedla.

Ve Žďáru nad Sázavou bydli 20.500 lidí. Do správního obvodu této obce s rozšířenou působností podle webu spadá 48 obcí.

Žďár nad Sázavou (ČTK)

Hlavní stránka