lupa x
user

Průzkum: Stavem médií je ve střední Evropě znepokojeno 52 procent lidí

Průzkum: Stavem médií je ve střední Evropě znepokojeno 52 procent lidí

26.04.2022

Redakce

Průzkum: Stavem médií je ve střední Evropě znepokojeno 52 procent lidí

Více než polovina lidí ve střední Evropě (52 procent) se obává o svobodu médií ve své zemi. Největší obavy panují v Polsku, kde je znepokojeno 63 procent obyvatel, naopak v Česku je to jen 47 procent. Více než dvě třetiny lidí podporují přísnější vnitrostátní právní předpisy na ochranu nezávislosti médií a 59 procent souhlasí s většími pravomocemi EU při ochraně svobody médií. Vyplývá to z průzkumu agentury Median v zemích Visegrádu pro Bakala Foundation, kterého se v únoru zúčastnilo přes 4000 respondentů. Průzkum iniciovala Rada pro redakční nezávislost spolu s Českým národním výborem Mezinárodního tiskového institutu.

Větší pochopení pro nezávislost médií podle něj vyjadřují ti, kteří se při získávání informací o politickém dění více spoléhají na on-line zdroje. Průzkum zjistil, že lidé, kteří čtou on-line zpravodajský obsah, častěji považují hodnoty spojené se svobodou médií za důležité.

Z pohledu vlivu státu si 33 procent respondentů myslí, že vlády média ovlivňují, 38 procent lidí je považuje za v tomto ohledu nezávislá. V České republice považuje média za nezávislá na státu 47 procent lidí, v Maďarsku je to jen 30 procent. Zhruba 43 procent Maďarů si naopak myslí, že jejich vláda média ovlivňuje, což je nejvíce mezi zeměmi Visegrádu.

Ovlivňování ze strany vlastníků médií se podle průzkumu obává 37 procent lidí, nejvíce, 43 procent, je to na Slovensku a 41 procent v Maďarsku. V České republice se byznysového vlivu na zpravodajství obává 34 procent lidí.

„Velmi mě zaujalo, co považují u médií za důležité mladí lidé. Jak vyplývá z průzkumu, nejvíc jim záleží na tom, aby byla lehce dostupná on-line. Editoriální politika nebo zaměření či nezávislost médií nehrají tak velkou roli. Toto zjištění mě vede k přesvědčení, že je důležité nejen posílit pozici médií a podpořit práci nezávislých a profesionálních novinářů a novinářek, ale taky se daleko víc než dosud zaměřit na zlepšování mediální gramotnosti,“ uvedla předsedkyně Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu Veronika Sedláčková.

V porovnání s ostatními zeměmi Visegrádu má Česká republika nejvyšší podíl lidí, kteří považují nezávislost médií za důležitou hodnotu (86 procent), nejvyšší podíl těch, kteří si myslí, že by vlastníci médií neměli zasahovat do redakční autonomie (62 procent), ale také nejnižší podíl těch, kteří vyjadřují obavy o stav svobody médií (47 procent). Česko má také nejnižší podíl těch, kteří souhlasí s ekonomickou podporou médií ze strany státu. Souhlas vyjadřuje 25 procent Čechů, což je o polovinu méně, než v Polsku.

Hlavní stránka