lupa x
user

EK chce skoncovat s odrazujícími žalobami mocných lidí na novináře a aktivisty

EK chce skoncovat s odrazujícími žalobami mocných lidí na novináře a aktivisty

28.04.2022

Redakce

EK chce skoncovat s odrazujícími žalobami mocných lidí na novináře a aktivisty

Novináři či aktivisté upozorňující na porušování zákonů v budoucnu možná nebudou muset čelit zastrašujícím žalobám, které je mají odradit od jejich další činnosti. Evropská komise dnes navrhla pravidla, která by výrazně ztížila vlivným lidem podezřelým z korupce či praní špinavých peněz vedení vykonstruovaných soudních sporů. Brusel mimo jiné chce, aby mohly soudy neopodstatněné žaloby rychle odložit a veškeré náklady hradil jejich iniciátor.

Podle komise se žaloby v řadě evropských zemí staly nástrojem mocných lidí, kteří se snaží novináře a aktivisty odradit od odhalování svých nezákonných činů.

„V demokracii nemůže moc a bohatství nikoho zvýhodňovat vůči pravdě. Navrženými opatřeními pomáháme chránit ty, kteří neváhají promluvit, když je v sázce veřejný zájem,“ prohlásila dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se podpoře nezávislé práce médií v unijní exekutivě věnuje. Připomněla případ zavražděné maltské investigativní novinářky Daphne Caruanaové Galiziaové, která před svou smrtí čelila více než čtyřem desítkám soudních pří, když odhalovala propojení organizovaného zločinu a politiky.

Pokud návrhy schválí členské země a Evropský parlament, lidé čelící tomuto typu žalob se budou snadněji moci domáhat náhrad za hmotnou i duševní újmu. Soudy také dostanou možnost udělit žalující straně pokuty ve výši, která by měla odradit od dalšího využívání těchto žalob.

 

Brusel (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka