lupa x
user

První automatická prodejna potravin ve Strakonicích přilákala za měsíc 1000 lidí

První automatická prodejna potravin ve Strakonicích přilákala za měsíc 1000 lidí

28.04.2022

Redakce

První automatická prodejna potravin ve Strakonicích přilákala za měsíc 1000 lidí

První automatickou prodejnu potravin v ČR, kterou otevřela v březnu skupina COOP ve Strakonicích, vyzkoušelo za měsíc provozu přes 1000 lidí. Zákazníci tam chodí nejčastěji do půlnoci a o volných dnech, mezi půlnocí a 5:00 téměř nikdo. Při večerních nákupech berou častěji alkohol a víc sladkostí. ČTK to za skupinu sdělil Ivo Čižmár. Podobný obchod otevře COOP v červnu v Českém Krumlově.

Statistiky zatím ukazují, že velikost nákupu se v běžném a automatickém provozu zásadně neliší. Podle ředitele rozvoje a marketingu sítě COOP Lukáše Němčíka si lidé rychle zvykají na novou technologii a vůbec se neobjevuje vandalismus či krádeže. Bankovní identita nutná k nákupu ani registrace nejsou pro zákazníky překážkou. Bankovní identitu sice nabízí jen část bank, v praxi ji však podle ředitele má každý, kdo u těchto bank využívá internetové bankovnictví. „Nárůst počtu lidí s bankovní identitou nám přinese více zákazníků,“ řekl Němčík.

Mladší zákazníci přijali systém automatického prodeje okamžitě a nakupuje jich v obchodě víc. U některých starších lidí hraje důležitou roli personál prodejny, který neustále zaučuje zákazníky, jak nové technologie využívat.

Provozovna funguje v nepřetržitém režimu. Přes den obsluhuje zákazníky personál, v noci tam lidé nakupují sami. Do prodejny mohou vstoupit pomocí speciální aplikace, jejím prostřednictvím pak za nákup i platí. Podle skupiny COOP jde o první takovou prodejnu v republice. Ještě větší potenciál má podle sítě COOP automatický obchod u větších prodejen. Strakonický automatický obchod je malá městská prodejna, kterou lidé využívají k drobným nákupům. V Českém Krumlově se bude automatický prodej testovat ve větším obchodě, kde lidé dělají běžné nákupy.

Strakonická automatická prodejna v centru města nabízí klasický potravinový sortiment. V nočním provozu mohou lidé nakupovat například i krájené uzeniny nebo sýry připravené ve vakuovaném obalu.

Podle skupiny COOP jsou bezobslužné prodejny běžné v zemích jako Jižní Korea. Hodně se rozvíjejí ve Skandinávii nebo západní Evropě.

COOP v České republice sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují síť přibližně 2500 prodejen. Družstevní prodejny COOP předloni meziročně zvýšily tržby o sedm procent zhruba na 33 miliard korun.

 

Strakonice (ČTK)

Hlavní stránka