lupa x
user

Antikvariát Knihobot spustil web pro slovenské zákazníky, v létě otevře pobočku

Antikvariát Knihobot spustil web pro slovenské zákazníky, v létě otevře pobočku

03.05.2022

Redakce

Antikvariát Knihobot spustil web pro slovenské zákazníky, v létě otevře pobočku

Digitální antikvariát Knihobot spustil web pro slovenské zákazníky, dosud je obsluhoval prostřednictvím českých internetových stránek. V létě plánuje otevření své první kamenné pobočky na Slovensku v Bratislavě. Knihobot by chtěl letos na slovenském trhu prodat stovky tisíc knih a stát se na něm největším prodejcem publikací tzv. z druhé ruky. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Čtenáři na Slovensku měli možnost služby Knihobotu využívat od loňského listopadu přes český web. Necelý půlrok zkušebního provozu přinesl podle zakladatele firmy Dominika Gazdoše skvělé výsledky. Slováci objednali zhruba 52.000 knih, zpět do oběhu pak vrátili kolem 10.000 titulů. Za prodané knihy Knihobot slovenským zákazníkům vyplatil provizi přesahující 12.000 eur (asi 296.000 Kč).

„Ukázalo se, že slovenský trh má potenciál růst v následujících letech podobně rychle, jako rosteme v Česku. Tedy znásobit objem prodávaných i přijímaných knížek třikrát až čtyřikrát za rok,“ uvedl Gazdoš. Slovenští čtenáři navíc podle něj nemají problém s nákupem literatury v češtině. V případě světových děl někdy chybějí slovenské překlady, pokud je dostupný český, doplnil.

Další výhodou pro úspěšný rozvoj na Slovensku Gazdoš vidí v tom, že v sousední zemi funguje výrazně menší síť antikvariátů, než má Česká republika. On-line prodej přečtených publikací se snaží prosadit pouze jedno knihkupectví, uvedl dále.

Objednané knihy slovenským zákazníkům kurýr doručí na adresu do druhého dne, lidé mohou využít i dodání do některé pobočky Zásilkovny. Stejné formy odeslání fungují v případě prodeje, zákazník po prodeji knihy obdrží provizi 60 procent z prodejní ceny.

Knihobot vznikl v roce 2019, loni meziročně zvýšil zhruba čtyřnásobně obrat z 18 na 76 milionů korun. Firma prodala zhruba půl milionu knih, letos si dala za cíl pokořit obrat 300 milionů korun a prodat dva miliony publikací.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka