lupa x
user

Nová iniciativa usiluje o posílení nezávislosti českých médií

Nová iniciativa usiluje o posílení nezávislosti českých médií

03.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Nová iniciativa usiluje o posílení nezávislosti českých médií

O posílení nezávislosti českých médií pomocí změny zákonů hodlá usilovat iniciativa nezávislá.média, kterou založily společnost Rekonstrukce státu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Její zástupci to dnes sdělili ČTK. Vládě doporučují například upravit volbu mediálních rad, posílit kontrolu hospodaření sdělovacích prostředků nebo zavést pravidla pro soukromá média.

České mediální zákony podle iniciativy nestačí reagovat na měnící se prostředí. „Nezávislá regionální média v České republice vymírají, na veřejnoprávní média může stále mít silný vliv politická garnitura a pro média nového typu a novináře prakticky neexistuje regulace, která by vytvořila férové prostředí,“ uvedl koordinátor projektu z Rekonstrukce státu Martin Luhan.

Iniciativa navrhuje posílit suverenitu mediálních rad a pluralitu názorů v nich zastoupených pomocí nových pravidel pro volbu členů – mimo jiné do volby zapojit obě komory Parlamentu a zpřísnit požadavky na kandidáty do mediálních rad a nominující organizace. Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) by iniciativa chtěla dát pravomoc kontrolovat hospodaření veřejnoprávních médií.

Mezi další návrhy patří modernější regulace audiovizuálních médií s cílem chránit pluralitu trhu či zavedení pravidel pro soukromá a on-line média, která mimo jiné zamezí střetu zájmů jejich vlastníků.

Zástupci iniciativy o navrhovaných změnách začali jednat s poslanci, senátory i s ministerstvem kultury, pod které mediální zákony spadají. Navzdory předvolebním i povolebním příslibům je politická reprezentace podle iniciativy liknavá a soustředí se jen na minimalistickou novelizaci zákonů o České televizi a Českém rozhlase, a to pro fungování médií v ČR nebude stačit, tvrdí.

Vláda zatím neschválila návrh novely o České televizi a Českém rozhlase vypracovaný ministerstvem kultury, který upravuje způsob volby jejich rad. Předloha má umožnit, aby členy rad volili nejen poslanci, ale i senátoři, ruší také kolektivní odvolatelnost rad. Změna by se měla týkat také subjektů, které navrhují kandidáty na členy obou rad. Zvýšit by se měl rovněž minimální počet hlasů pro zvolení nebo odvolání generálních ředitelů obou veřejnoprávních médií.

Dnes bude Poslanecká sněmovna projednávat návrh na změnu zákona o střetu zájmů a o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Novela mění zejména ustanovení, které brání poslancům, senátorům, nebo členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka