lupa x
user

Digitální zručnosti Slováků se během covidu-19 podle analýzy zlepšily

Digitální zručnosti Slováků se během covidu-19 podle analýzy zlepšily

05.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Digitální zručnosti Slováků se během covidu-19 podle analýzy zlepšily

Na Slovensku se během epidemie nemoci covid-19 mírně zvýšil podíl obyvatel, kteří dokážou pracovat s informačními a komunikačními technologiemi. Většina obyvatel se v této oblasti také zdokonalila nebo získala nové dovednosti. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO). Dřívější epidemické restrikce v zemi se zaměřily také na omezení osobního kontaktu v zájmu zpomalení šíření koronavirové infekce, řada lidí tak pracovala nebo vyřizovala své záležitosti z domova.

Od propuknutí covidu-19 na Slovensku v roce 2020 stoupl do letošního roku na 83 z původních 81 procent podíl dospělé populace, která disponuje digitálními zručnostmi. Sedm z deseti oslovených uvedlo, že se v tomto období naučili ovládat nové elektronické služby, počítačové programy či zařízení informačních a komunikačních technologií.

„Pandemie nás zasáhla i tak, že jsme museli změnit rutinu každodenního života a část aktivit se musela přenést do on-line prostoru,“ řekl analytik IVO Marián Velšic.

Důvody intenzivnějšího využívání moderních informačních technologií během koronavirové krize na Slovensku byly podle analýzy nutnost využívat elektronické služby státu nebo komerčního sektoru, jakož i elektronická komunikace s blízkými. Například prostřednictvím internetu se lidé přihlašovali na očkování proti covidu-19 a také získávali covidové certifikáty, které ulehčovaly cestování nebo vstup do některých provozů.

Většina obyvatel Slovenska zvládá informační a komunikační technologie jen na základní uživatelské úrovni. Elektronizaci se hůře přizpůsobují starší lidé, obyvatelé s nižším vzděláním a nižšími příjmy. V projektu bylo letos v únoru a březnu osloveno 1003 respondentů starších 18 let, jejich výběr odpovídal složení populace.

 

Bratislava (zpravodaj ČTK)

Hlavní stránka