lupa x
user

Do Národní knihovny se lze registrovat přes bankovní identitu

Do Národní knihovny se lze registrovat přes bankovní identitu

05.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Do Národní knihovny se lze registrovat přes bankovní identitu

Národní knihovna spustila registraci uživatelů přes bankovní identitu. Uživatel díky tomu získá čtenářské konto a může využívat digitalizované dokumenty v režimu děl nedostupných na trhu či licencované databáze. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí knihovny Martina Košanová. Proti standardní registraci ale uživatelé neobdrží čtenářský průkaz a některé služby Národní knihovny, třeba půjčování knih, tak nemohou využívat.

Pro jeho získání je třeba osobně navštívit Halu služeb v Klementinu a registraci dokončit. Čtenář si pak může půjčovat knihy a dokumenty nebo využívat studovny. Vzdálená registrace se provádí na 365 dní za 100 korun.

„V dnešní době je veřejnost zvyklá se v on-line prostředí pohybovat a stát se vzdáleně registrovaným uživatelem je nyní stejně jednoduché jako nakoupit na internetu. Věříme, že touto cestou otevřeme Národní knihovnu ČR řadě nových čtenářů, kteří se primárně zajímají právě o on-line služby,“ uvedl generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn. Na čtenářích pak je, zda jim stačí vzdálený přístup, nebo knihovnu navštíví osobně.

Národní knihovna má v digitální podobě desítky tisíc titulů a miliony stran v mnoha databázích. Zpřístupnění děl nedostupných na trhu podle dřívějšího vedení NK uspíšila pandemie a fakt, že knihovny byly zavřené. Nejprve databáze obsahovala díla vydaná do roku 1989, později i novější. Zpřístupnit díla umožnila nová smlouva s kolektivními správci. Za zpřístupnění NK platí autorům prostřednictvím kolektivních správců paušální částku přibližně 20 milionů korun ročně.

Podle výkonného ředitele společnosti Bankovní identita Marka Růžičky tento způsob používá milion uživatelů. Bankovní identitu si lidé ve větší míře pořizovali i kvůli tomu, aby se mohli prokazovat covidovým certifikátem v telefonu.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka