lupa x
user

Vodafone chce zrychlit pevný internet až na deset Gbit/s

Vodafone chce zrychlit pevný internet až na deset Gbit/s

05.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Vodafone chce zrychlit pevný internet až na deset Gbit/s

Operátor Vodafone chce zvýšit rychlosti stahování ve své pevné optické síti z jednoho až na deset Gbit/s. Zrychlování je součástí chystané modernizace sítě. První klienti získají vícegigabitové připojení letos v létě. Na setkání s novináři to dnes uvedl viceprezident pro strategii a integraci firmy Jan Kohout. Většina konkurentů nabízí rychlost internetu do jednoho gigabitu.

V současnosti je pevný internet o rychlosti až jeden Gbit/s dostupný podle Kohouta pro 1,6 milionu domácností ve 109 městech. Základem je optická síť, kterou firma před třemi lety koupila od největšího kabelového operátora UPC.

„Po generační obměně by měla kapacita internetové sítě Vodafonu narůst na 5,5násobek. Rychlost stahování bude až deset Gbit/s a nahrávání až šest Gbit/s namísto stávajících 200 Mbit/s. Latence v síti, tedy doba odezvy, se sníží z 20 milisekund na jednu až pět milisekund,“ uvedl Kohout. Zákazníci si pro dosažení vyšší rychlosti budou muset vyměnit modem.

Datový provoz v pevné síti se od roku 2017 zvýšil čtyřikrát. Na pevné síti vedle internetu běží i televizní služby. Ty v současnosti využívá okolo 600.000 zákazníků, z toho Vodafone TV, která odstartovala před dvěma roky, využívá 350.000 klientů.

V březnu Vodafone oznámil, že ve spolupráci s konkurenčním T-Mobilem vybuduje téměř jeden milion optických přípojek k internetu umožňujících rychlost přes jeden gigabit za sekundu. Vedle společné výstavby si vzájemně zpřístupní vybudované přípojky v Praze, v Brně a dalších městech. Po dokončení projektu bude Vodafone nabízet multi-gigabitové připojení více než polovině českých domácností.

Vodafone Czech Republic je součástí globální skupiny Vodafone Group. Poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků, z toho zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700.000 na fixní služby.

 

Praha (ČTK)

Hlavní stránka