lupa x
user

Výrobce čipů MaxLinear koupí firmu Silicon Motion za čtyři miliardy USD

Výrobce čipů MaxLinear koupí firmu Silicon Motion za čtyři miliardy USD

06.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Výrobce čipů MaxLinear koupí firmu Silicon Motion za čtyři miliardy USD

Americký výrobce čipů MaxLinear koupí tchajwanskou firmu Silicon Motion Technology za téměř čtyři miliardy USD (93,4 miliardy Kč). Vznikne tak jeden z největších dodavatelů čipů bez výrobní továrny na světě, uvedla agentura Reuters.

MaxLinear za jednu akcii ve formě depozitní poukázky ADS Silicon Motion zaplatí v hotovosti 93,54 USD a 0,4 své akcie, což odpovídá celkem ceně 114,34 USD za jednu ADS. Nabídka je o 41 procent vyšší než středeční závěrečná cena ADS Silicon Motion.

Dohoda bude pravděpodobně dokončena v první polovině příštího roku. Hodnota sloučené firmy bude činit zhruba osm miliard USD a akcionáři MaxLinear v ní budou vlastnit podíl 86 procent. Tržby sloučené společnosti by měly činit více než dvě miliardy USD ročně.

Sloučená společnost bude čipovou společností označovanou jako fabless. To jsou firmy, které navrhují, testují a prodávají čipy pod vlastní značkou nebo pro jiné značky, ale nevlastní výrobní závod. Místo toho zadávají výrobu jiným výrobcům, jako TSMC, Globalfoundries či UMC. Mezi fabless firmy patří AMD, Qualcomm, Nvidia, Apple, Rambus či MediaTek. V minulosti čipové firmy vlastnily i výrobní závody. Některé, jako Intel a Texas Instruments, je mají stále.

New York (ČTK)

Hlavní stránka