lupa x
user

Bitcoin dál oslabuje, při obchodování v Asii klesl pod 30.000 dolarů

Bitcoin dál oslabuje, při obchodování v Asii klesl pod 30.000 dolarů

11.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Bitcoin dál oslabuje, při obchodování v Asii klesl pod 30.000 dolarů

Cena bitcoinu dnes při obchodování v Asii klesla pod 30.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna je tak nejníže od loňského července, od listopadového maxima už odepsala přes polovinu hodnoty. Propad akciových trhů se podle analytiků negativně projevuje i v cenách kryptoměn, které se teď obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností. Uvedla to agentura Reuters. Z dat na webu společnosti Glassnode vyplývá, že 40 procent lidí, kteří si koupili bitcony, na své investici prodělává.

Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk bitcoin kolem poledne vykazoval za posledních 24 hodin pokles o 6,2 procenta na 31.390 dolarů (zhruba 743.000 Kč). Nejníže během tohoto časového úseku klesl na hodnotu 29.763 dolarů.

Od začátku května už bitcoin odepsal téměř 18 procent. Od listopadového maxima, kdy jeho cena vystoupila těsně k 69.000 dolarům, odepisuje kolem 55 procent. Procentní podíl těch, kteří na investici do bitcoinů ztrácejí, může být ještě vyšší, pokud se vezmou v úvahu krátkodobí držitelé této kryptoměny, které nalákalo listopadové maximum.

Analytici ze společnosti Glassnode, která zpracovává data a informace z blockchainu, zaznamenali během posledního výprodeje příliv „urgentních transakcí“, při kterých si investoři připlatili za jejich urychlení.

„Jsme svědky pomalého propadu, zčásti ho způsobuje fakt, že (bitcoin) prodávají ti, kteří ho drželi dlouho,“ řekl analytik Josh Lim ze společnosti Genesis Global Trading. Zpřísňování měnové politiky kvůli inflaci omezuje likviditu na trhu a investoři se odvracejí od spekulativních aktiv, uvádí agentura Bloomberg.

Podle investora Michaela Novogratze se na obchodování s kryptoměnami odráží oslabování indexu technologického trhu Nasdaq. „Instinkt mi říká, že budou další ztráty, přinejmenším v nejbližších čtvrtletích. Než lidé získají pocit, že jsme v rovnováze, bude trh neklidný, kolísavý a nesnadný,“ dodal.

Vedle příznivců má bitcoin a kryptoměny obecně i řadu odpůrců. K nejznámějším se řadí americký investor Warren Buffett, který patří k nejbohatším lidem světa. Na začátku května řekl, že kdyby mu někdo nabídl všechny bitcoiny světa za 25 dolarů, nekoupí je.

 

Singapur/Londýn (ČTK)

Hlavní stránka