lupa x
user

Na Ukrajině zemřela při ostřelování ukrajinská novinářka a blogerka

Na Ukrajině zemřela při ostřelování ukrajinská novinářka a blogerka

11.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

Na Ukrajině zemřela při ostřelování ukrajinská novinářka a blogerka

Při ostřelování vesnice Ševčenkove v Kyjevské oblasti zemřela ukrajinská novinářka Oksana Hajdarová, která byla známá svojí kritikou ruského vedení na sociálních sítích. Novinářka a blogerka zemřela 11. nebo 12. března společně se svojí matkou, zpráva o jejím úmrtí se ale objevila až nyní, napsala dnes ukrajinská agentura Unian.

O úmrtí novinářky na facebooku napsal šéf ukrajinského svazu novinářů Serhij Tomilenko a vyjádřil upřímnou soustrast jejím blízkým.

Hajdarová psala na historická témata a na sociálních sítích publikovala pod pseudonymem Ruda Pani. Podle Tomilenka ve svých textech odsuzovala „imperiální ambice ruského vedení“ a jeho snahy ovládnout Ukrajinu.

Publicistka se narodila v Kyjevě, později ale žila se svým manželem a synem v Moskvě. Po začátku války se vrátila na Ukrajinu, aby byla nablízku své matce.

Na Ukrajině za dva měsíce a půl ruské invaze zemřelo již několik ukrajinských i zahraničních novinářů. V polovině března ruští vojáci v Irpini zastřelili novináře listu The New York Times Brenta Renauda, který jako filmař pokrýval i války v Iráku nebo Afghánistánu. Nedlouho poté Rusové nedaleko Kyjeva zabili irsko-francouzského kameramana americké stanice Fox News Pierrea Zakrzewského a místní spolupracovnici týmu Oleksandru Kuvšynovou. Přímo v Kyjevě zemřela 23. března při ostřelování ruská novinářka Oxana Baulinová, která pracovala pro opoziční portál The Insider. Koncem března taktéž v Kyjevě zemřela při raketovém úderu na obytný dům ukrajinská spolupracovnice Rádia Svoboda Vira Hyryčová. Obětí války na Ukrajině mezi žurnalisty bylo ale více. List Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje generální prokuratury a ministerstva kultury začátkem dubna napsal, že od začátku ruské agrese zemřelo na Ukrajině 18 novinářů a že další byli zraněni nebo uneseni.

Kyjev (ČTK)

Hlavní stránka