lupa x
user

Policejní dotazník má najít svědky válečných zločinů z Ukrajiny

Policejní dotazník má najít svědky válečných zločinů z Ukrajiny

11.05.2022

Redakce

Policejní dotazník má najít svědky válečných zločinů z Ukrajiny

Česká policie začala rozesílat elektronický dotazník, který má mezi uprchlíky z Ukrajiny pomoci identifikovat svědky válečných zločinů. Chystá i online dotazník, který bude dostupný na jejím webu. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

„Hlavním cílem je shromáždění informací využitelných jako důkazy v trestním řízení proti konkrétním podezřelým. Takovými informacemi mohou disponovat mimo jiné uprchlíci z Ukrajiny, kteří se aktuálně vyskytují na území České republiky a jejichž případná svědectví nebo jimi pořízené audiovizuální materiály zásadním způsobem přispějí k řádné dokumentaci konkrétních zločinů,“ vysvětlil Ibehej.

NCOZ prověřuje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu podezření ze spáchání zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovolené vedení boje. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová k tomu minulý týden uvedla, že lze očekávat rozšíření řízení i o další válečné trestné činy či o trestné činy proti lidskosti.

„Z dostupných zdrojů je zřejmé, že ruskou agresi vůči Ukrajině doprovázejí aktivity vzbuzující důvodná podezření z páchání válečných zločinů, které spočívají ve vedení bojových operací a používání bojových prostředků v civilisty obývaných oblastech a vůči civilním cílům,“ sdělil k tomu dnes Ibehej.

„Typickým příkladem je využívání zbraní s vysokou ničivou silou proti civilním objektům a civilním osobám nebo prvkům kritické infrastruktury. Veřejně známa jsou rovněž podezření z vražd, únosů, mučení, sexuálního násilí, krádeží a plenění v místech bojových operací,“ doplnil.

Vlastní vyšetřování kvůli válečným zločinům na Ukrajině zahájily i jiné evropské státy. Česko s nimi prověřování koordinuje prostřednictvím agentury pro justiční spolupráci Eurojust a také prostřednictvím Europolu. V Eurojustu vzniká mezinárodní vyšetřovací tým, a to ve spolupráci s Mezinárodním soudem v Haagu. Do Haagu se v blízké době chystá ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který tam bude jednat právě o postupu při stíhání válečných zločinů na Ukrajině.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka