lupa x
user

V Ondřejově mají teleskopy k pozorování vysokoenergetického záření, jediné v ČR

V Ondřejově mají teleskopy k pozorování vysokoenergetického záření, jediné v ČR

15.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022

Redakce

V Ondřejově mají teleskopy k pozorování vysokoenergetického záření, jediné v ČR

Pozorování vysokoenergetického záření gama umožňuje dvojice zobrazovacích Čerenkovových teleskopů, které nově zprovoznili na observatoři ve středočeském Ondřejově. Jde o jediné Čerenkovovy teleskopy v Česku a zároveň i největší optické dalekohledy v zemi. Vědci je v Ondřejově budou několik let testovat, později poputují do výrazně vyšších nadmořských výšek, které jsou pro tato pozorování vhodnější. Špičkové teleskopy dnes médiím představili zástupci Akademie věd ČR (AV), Univerzity Palackého v Olomouci a polského velvyslanectví, neboť na zprovoznění přístrojů mimo jiné spolupracovala také Polská akademie věd.

„Systém dvou teleskopů je určený k pozorování vysokoenergetického záření z vesmíru, takzvaných gama fotonů, které samy o sobě nesou tak vysokou energii, že se těžko registrují nějakým jednoduchým dalekohledem,“ popsal Ondřej Haderka, který vede Společnou laboratoř optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV.

„Ony ani nedoletí až na zemský povrch, ale způsobí spršku sekundárních částic, rozpadnou se vysoko v atmosféře. A tu spršku sekundárních částic, které způsobí takzvané Čerenkovovo záření, jsme schopni pozorovat těmito teleskopy,“ uvedl Haderka. Technologie systémů dvou teleskopů podle něj umožňuje vyloučit náhodné události, které uvidí jeden z teleskopů. „Tím získáme větší spolehlivost a přesnost experimentálních dat, která z toho teleskopu poplynou,“ zdůraznil vědec.

Podle Petra Trávníčka z Fyzikálního ústavu AV je zásadním cílem vědců pochopit fungování zdrojů kosmických fotonů s energií kolem jedna teraelektronvoltu. To je podle něj asi bilionkrát více, než mají fotony viditelného světla. V současnosti už vědci pomocí ondřejovských přístrojů zkoumají historickou supernovu známou jako Krabí mlhovina. První teleskop je v pozorovacím režimu od letošního února, druhý zaznamenal první kosmické události v dubnu.

„Rozšiřujeme to okno elektromagnetického spektra dále k protonům, které mají opravdu rekordní energii. Pocházejí z těch nejbouřlivějších oblastí ve vesmíru. Takže v naší galaxii jsou to pozůstatky po výbuších supernov z blízkosti neutronových hvězd,“ řekl dnes ředitel Fyzikálního ústavu AV Michael Prouza.

Systém bude v Ondřejově asi dva roky. Ředitel Astronomického ústavu Michal Bursa sdělil, že teleskopy najdou finální umístění ve vysoké nadmořské výšce v Jižní Americe, kde budou s dalšími exempláři tvořit celé pole. „Tento astronomický přístroj společně s dalšími, které staví třeba Evropská jižní observatoř budou v budoucí dekádě nebo dvou tvořit základní páteř velkých astronomických přístrojů a přinášet zcela nové poznatky o tom, co ve vesmíru je a jak to s ním vypadá,“ uzavřel ředitel.

Na přípravě Čerenkovových teleskopů SST-1M spolupracovaly Fyzikální a Astronomický ústav AV, Univerzita Palackého v Olomouci, Ústav jaderné fyziky Henryka Niewodniczańského Polské akademie věd, Univerzita v Ženevě a další instituce konsorcia SST-1M.

Ondřejov u Prahy (ČTK)

Hlavní stránka