Dvouleté vězení vyměřil soud na Slovensku za nezákonné lustrace lidí, i Kuciaka
16.05.2022 , Aktualizováno 17.05.2022
Dvouleté vězení, trest propadnutí majetku a zákaz působit v orgánech veřejné moci na sedm let vyměřil dnes soud na Slovensku bývalému šéfovi elitního útvaru policie Pavlu Vorobjovovi. Vorobjov se přiznal, že v policejních databázích nezákonně lustroval desítky osob včetně zavražděného novináře Jána Kuciaka. Specializovaný trestní soud na svém pracovišti v Banské Bystrici schválil dohodu o vině a trestu, kterou Vorobjov uzavřel s prokurátorem. Verdikt je pravomocný. Podmínkou uzavření zmíněné dohody, která umožňuje uložit obžalovanému nižší trest než v obvyklém líčení, je také doznání stíhaného. Vorobjov při vyšetřovaní spolupracoval s policií.
Bývalý ředitel jednoho z útvarů Národní kriminální agentury Vorobjov byl podle dřívějších informací slovenských médií podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera. Kočner čelí obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, při které byl reportér v roce 2018 zastřelen spolu se svou přítelkyní. V minulosti byla zveřejněna nahrávka telefonického rozhovoru, ve které Kočner před pěti lety Kuciakovi vyhrožoval, že najde „špínu“ na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní.
Vorobjov čelil stíhání za několik trestných činů včetně korupce, zneužití pravomocí a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací asi tří desítek novinářů na policii během vyšetřování vypovídali i poškození redaktoři. Ti tehdy zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle. Ziskem údajů o soukromí žurnalistů se Kočner chlubil v komunikaci, kterou policie zajistila v jeho mobilním telefonu.
Bratislava/Banský Bystrica (ČTK)