lupa x
user

Počet firem napadených vyděračskými programy se loni zdvojnásobil

Počet firem napadených vyděračskými programy se loni zdvojnásobil

19.05.2022

Redakce

Vyděračské programy loni zaútočily na 77 procent tuzemských organizací, což je meziroční nárůst na více než dvojnásobek. V roce 2020 napadení ransomwarem deklarovalo 30 procent firem a institucí. Vyplývá to ze studie antivirové firmy Sophos.

Počet firem napadených vyděračskými programy se loni zdvojnásobil

Přibližně třetina českých organizací zaplatila loni výkupné mezi 100.000 a 250.000 dolary (2,35 milionu až 5,86 milionu korun) a 29 procent 250.000 až 500.000 dolarů (až 11,73 milionu Kč). Téměř polovina (46 procent) organizací, kterým byla data zašifrována, pak zaplatila výkupné, aby získala svá data zpět, i když měla k dispozici jiné prostředky pro obnovu dat, například zálohy.

Podle hlavního bezpečnostního analytika Sophosu Chestera Wisniewskiho se vedle rostoucí výše plateb zvyšuje i počet obětí, které výkupné zaplatí, i když pravděpodobně mají k dispozici i jiné možnosti. „Důvody pro to mohu být různé, například obava ze zveřejnění ukradených dat a snaha tomu zabránit nebo nedostatečné zálohování. Představa, že zaplacení výkupného výměnou za dešifrovací klíč je nejrychlejší cesta k nápravě, je lákavá, protože po ransomwarovém útoku organizace často čelí silnému tlaku na co nejrychlejší obnovení provozu a obnovení zašifrovaných dat pomocí záloh je zpravidla nelehký a časově náročný proces,“ podotkl.

Zaplacení výkupného s sebou ale nese značná rizika. Kromě toho, že útočníci i přes zaplacení výkupného nemusí poskytnout funkční dešifrovací klíč, organizace zpravidla netuší, co útočníci v její síti napáchali, zda například nepřidali tzv. zadní vrátka nebo nezkopírovali hesla a podobně.

Data, pokud se je podaří jakýmkoliv způsobem obnovit, je tedy potřeba před opětovným uvedením do produkčního prostředí důkladně vyčistit, aby nedošlo k opakování útoku, dodala firma Sophos.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka