lupa x
user

Mezi nejvlivnějšími lidmi podle Time je Zelenskyj, Putin, Biden či Si Ťin-pching

Mezi nejvlivnějšími lidmi podle Time je Zelenskyj, Putin, Biden či Si Ťin-pching

24.05.2022

Redakce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, nedávno zvolená členka amerického nejvyššího soudu Ketanji Brownová Jacksonová, ruský prezident Vladimir Putin, či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová - tyto světové osobnosti vybral časopis Time mezi stovku nejvlivnějších lidí roku 2022 v kategorii vůdců. Časopis nicméně vybíral také v pěti dalších kategoriích, které nazval inovátoři, umělci, giganti, idoly a průkopníci.

Mezi nejvlivnějšími lidmi podle Time je Zelenskyj, Putin, Biden či Si Ťin-pching

Time mezi nejvlivnější politické představitele zařadil například také náčelníka ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného, německého kancléře Olafa Scholze a prezidenty USA a Číny Joea Bidena a Si Ťin-pchinga. V čele této skupiny je fotografie Mie Mottleové, která jako první žena vede barbadoskou vládu.

Time charakterizuje svůj výběr jako seznam sta nejvlivnějších, nikoli nejmocnějších lidí světa, protože moc je zřejmá, zatímco vliv méně. Ke kritériím výběru patří aktivismus, inovace a úspěchy.

Mezi idoly se letos ocitl španělský tenista Rafael Nadal, zpěvačky Adele a Mary J. Bligeová, či šéfredaktor ruských novin Novaja Gazeta Dmitrij Muratov. Na seznamu je také čínská tenistka Pcheng Šuaj, která loni na několik měsíců zmizela z veřejného života poté, co obvinila vlivného čínského funkcionáře ze sexuálního napadení. Později svoje obvinění stáhla a řekla, že došlo k obrovskému nedorozumění.

Za giganty Time považuje mimo jiné generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka i moderátorku Oprah Winfreyovou, šéfku Evropské centrální banky Christine Lagardeovou či Davida Zaslava, který se nedávno ujal role šéfa nově sjednocené mediální skupiny Warner Bros. Discovery.

Mezi vybranými umělci je herečka, zpěvačka a modelka Zoë Kravitzová, americká herečka a televizní producentka Sarah Jessica Parkerová, herci Andrew Garfield a Simu Liu či komik Pete Davidson.

Ke každému z vybraných Time připojil text různých autorů, například ten o Winfreyové napsala bývalá americká první dáma Michelle Obamová, která moderátorku nazvala „společným jmenovatelem“, neboť svými projekty nutí ostatní přemýšlet kriticky o tom, jak zlepšit společnost.

K Putinovi zvolil Time článek napsaný ruským disidentem Alexejem Navalným. „Možná, že pravou životní misí Vladimira Putina je dávat nám lekce,“ napsal Navalný, jehož nynější ruský režim vězní. „Znovu nám připomněl, že cesta, která začíná jen nepatrnou volební manipulací, nakonec vždycky končí diktaturou. A diktatura vždy vede k válce. Je to lekce, kterou bychom neměli zapomenout,“ dodává ruský opozičník.

Prezident USA Biden v medailonku o Zelenském napsal, že Ukrajinci mají vůdce hodného jejich odvahy a odolnosti.

Time zařazuje na svůj seznam nejvlivnějších osobností řadu lidí opakovaně, rekordmanem je v tomto ohledu Si Ťin-pching, který se ve výběru objevil již třináctkrát. Exprezident USA Barack Obama byl vybrán dvanáctkrát, Putin se na seznam dostal sedmkrát a Biden pětkrát. Tim Cook díky letošnímu umístění v kategorii gigantů vyrovnal skóre již zesnulého spoluzakladatele společnosti Apple Stevea Jobse, oba se mezi nejvlivnějšími osobnostmi ocitli pětkrát.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka